En Rahat ve En Güzel Sandaleti Nasıl Seçersiniz?

0

Kış ayları sona ererken, yavaş yavaş o çok özlediğimiz sandaletlerimiz gardıroptan bize göz kırpmaya başlar. Ve sonunda havalar ısınıp da, ayaklarımız sandaletlerle buluşunca duyduğumuz o ferahlığı ve rahatlığı tarif etmek biraz zor. Uzun zaman sonra güneşi ayaklarımızda hissetmek oldukça keyif verici; ancak ayaklarımız için en uygun sandaleti bulamadığımızda, bu iş keyif vermektense eziyete dönüşebiliyor. Maalesef, en rahat sandaletlerin görünümleri biraz kaba oluyor. Çok şık duran sandaletlerse ayağımıza işkence edebiliyor. Peki ayağımız için en uygun sandaleti bulmanın sırrı nedir?

Dolgu Topuklu Sandaletler

1Gianvito Rossi - Metallic leather wedges - mytheresa.comTopuklu ayakkabıların, bacakları çok daha uzun, ince ve düzgün, kalçayı da daha yukarıda gösterdiği malum. Ancak çok kısa topuklu sandaletler bile ayaklarınıza eziyet eder. Oysa dolgu topuklarla hem topuklu ayakkabının avantajlarını yaşayabilir, hem de ayağınıza destek sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı tasarımcıları da bu ihtiyacın farkında olduğundan, artık çok şık dolgu topuklu modelleri piyasada görmek mümkün.

Ten Renginizle Uyumlu Modeller

Rengin ne ilgisi olabilir, diye düşünmeyin. Ten renginizle uyumlu sandaletleri tercih ettiğinizde, ayakkabınızın zıt rengi göze takılmayacak ve bacaklarınızla bütünleşmiş gibi görünen sandaletlerle bacaklarınız daha uzun ve düzgün görünecek.

Bantların Genişliği ve Yeri

Bir sandalette bulunan bantların genişliği ve nasıl konumlandırılmış olduğu, bir sandaletin en önemli detayıdır. Çünkü hem ayağınızın rahatlığı, hem de ayak ve bacaklarınızın nasıl göründüğü, bu bantlara bağlıdır. Kalın veya ayak bileğine yakın konumlandırılmış bantlar bacak boyunuzu keserek, daha kısa görünmelerine neden olur.

 

Bilekten bağlı modeller ise yalnızca ince bilekli kadınlar tarafından tercih edilmeli, yoksa bileğinizi olduğundan daha da kalın gösterebilir. Bilekten bağlı modelleri, kalın bilekli olmanıza rağmen tercih etmeyi düşünürseniz, bilekten çapraz bantlı olan modellere yönelebilirsiniz.

1

İnce bantlı modeller oldukça seksi görünse de birçok kişi için rahatsız edicidir. Çünkü ayağınızı daha az kavrayarak yürümeyi zorlaştırır. Bu nedenle çok da geniş olmayan orta kalınlıktaki bantlar hem görüntü hem de rahatlık bakımından en idealidir. Eğer uzun yürüyüşler için kullanabileceğiniz bir sandalet arıyorsanız, daha kalın ve esnek bantlara sahip modelleri tercih etmeniz gerekir.

Ayak Tabanınızın Şeklini Öğrenin

Birkenstock Soft Footbed Habana Oiled Leather  BaliAyak tabanı, kişiden kişiye farklılık göstereceği için, kendi ayak tabanınızın neye ihtiyaç duyduğunu öğrenmekte fayda var. Dümdüz tabana sahip sandaletler, ayak tabanı engebeli bir yapıya sahip olduğundan, aslında herkes için rahatsız edicidir. Yastıklı veya ortopedik tabanlar, düztaban kişiler için özellikle tavsiye edilir. Artık birçok marka hem ortopedik tabanlı hem de oldukça havalı sandalet modelleri üretmeye başladı. Eğer tarzınız kadar rahatlığınız da sizin için önemliyse, tercihinizi bu tür modellerden yana kullanabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.