Fondöteni Bir Makyaj Sanatçısı Gibi Nasıl Uygularsınız?

0

Kırmızı halıda, televizyon ekranlarında ya da sahnelerde gördüğünüz ünlülerin ne kadar da pürüzsüz ve ışıltılı bir ciltleri vardır, bilirsiniz. Elbette kusursuz bir cilt bakımı kadar doğal güzelliklerinin de bu mükemmel cilt görünümünde bir rolü olduğunu kabul ediyoruz. Ancak yine de makyajsız gördüğümüz ünlülerin görüntüleri çoğu kez hayret verici olabiliyor. Bunun nedeni de makyajlı gördüğümüz ünlülerin  makyajlarının, özellikle fondötenlerinin tamamen artistik bir şekilde uygulanıyor olması.

Mükemmel bir cildiniz ve çok profesyonel makyaj ürünleriniz olmasa da, siz de evinizde, kendi malzemelerinizle mükemmele yakın bir cilt makyajı uygulayabilirsiniz. Fondöteninizi bir makyaj sanatçısı gibi uygulayabilmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Doğru Rengi Kullanın

İlk ve en önemli aşama olan renk seçimi, aslında birçok kişi tarafından ıskalanır. Cildinizle en uyumlu olan fondöten rengini bulmak için, sahip olmak istediğiniz ten rengine değil, kendi ten renginize en yakın olan rengi seçmelisiniz.

Fondöten satın alırken bileğinizde ya da kolunuzda değil, boynunuzda deneyerek alın. Ve de yıl boyunca güneşe bağlı olarak değişebilen ten renginize göre fondöteninizin rengini de değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca, cildinizin alt tonlarını da mutlaka göz önünde bulundurun. Bileğinize bakın. Eğer damarlarınız yeşile dönükse, o zaman alt tonlarınız sarıdır ve pembemsi renk tonları kullanmanız gerekir. Eğer damarlarınız maviye dönükse, denge sağlamak için sarı renk tabanlı fondötenleri tercih etmelisiniz.

Fondöteni Cilt Bakım Ürünlerinizle Birlikte Kullanın

Birçok makyaj ustası, fondöteni nemlendiriciyle karıştırarak kullanır. Daha aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için siz de güvendiğiniz nemlendiricinizi bileğinizde fondöteninizle karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu şekilde fondöteninizin renk tonuyla da oynamanız mümkün.

Ancak Doğru Cilt Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Nemlendirici seçiminiz de fondöten seçiminiz kadar önemlidir. Mat bir görünüm mü istiyorsunuz yoksa ışıltılı mı? Yüksek güneş korumasına ihtiyacınız var mı? Cildiniz yağlı mı yoksa kuru mu? Kadifemsi bir görünüm mü arıyorsunuz? Kaç yaşındasınız ve cildinizin ihtiyacı neler? Tüm bu soruların cevaplarının hem fondöten hem de nemlendirici satın alırken çok önemli olduğunu unutmayın ve satış danışmanına tüm bu soruların cevaplarını vererek, sizin için en doğru ürünleri önermesine yardımcı olun.

Parmakla mı, Fırçayla mı Sürmeli?

Güzel, fakat doğru cevabı olmayan bir soru (özellikle krem fondöten kullanıyorsanız). Eğer pudra fondöten kullanacaksanız, çoğu makyaj uzmanının tercihi fırçadır. Ancak hangi tür fondöteni kullanırsanız kullanın, istediğiniz şey fondötenin cildinize iyice nüfuz etmesi ve dairesel hareketlerle uygularken kan dolaşımını arttırarak içeriğindeki formülün gözeneklerinize homojen bir şekilde dağılmasıdır. Uzmanlar da mükemmel kapatmanın ancak bu şekilde mümkün olduğunu söylüyorlar.

Makyajınızı Sabitlemek için Pudra Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Genelde makyajı sabitlemek için fondöten üzerine pudra kullanmak tercih edilse de, makyajı sabitlemenin başka ve daha iyi yöntemleri de var. Özellikle kuru cilde, yeterince yedirmeden uyguladığınız fondöten üzerine sürdüğünüz pudra sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösterebilir.

Bunun yerine – özellikle daha parlak bir görünüm istiyorsanız – sabitleyici yüz spreylerini tercih edebilirsiniz. Böylece pudranın pütürlü ve mat görüntüsünden de kurtulmuş olursunuz. Fakat en iyi sonuç için uzmanlar, makyajınızın üzerine pudra uygulayıp son olarak sabitleyici ve nemlendirici yüz spreyini kullanmanızı öneriyorlar.


Share.

About Author

Comments are closed.