Renk Bloklama Modası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0

Son dönemlerde hayatımıza giren kavramlardan biri de “renk bloklama”. Aslında zıt bir anlamı ifade ediyor gibi görünse de aslında renk bloklama, aslında birbirine zıt renkleri bir arada kullanmaktansa, farklı renkler arasında uyum yakalamak olarak tanımlanabilir.

Doğru tekniği kullanarak kıyafetlerinizde baştan aşağı renk bloklaması yapabilir ve göz alıcı bir tarza sahip olabilirsiniz. Ancak renk bloklaması yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde etrafınızdakilerin gözlerini kör edebilirsiniz!

İki Renkle Başlayın

Renk bloklama için ilk önce kendinize bir renk paleti düşünün. Eğer renk bloklamayı ilk kez deneyecekseniz, öncelikle sadece iki renk kullanarak başlayın. Bu renklerin biri canlı diğeri sade olabilir. Sade renkler size canlı renk kullanabilme konusunda özgürlük tanır. Örneğin bej rengi, siyah, gri ve beyazla, fuşya, elektrik mavisi veya neon yeşili kombinleyerek işe başlayabilirsiniz.

Üçüncü veya Dördüncü Rengi Ekleyin

Eğer iki renkle güzel bir uyum yakalayabildiyseniz, bir-iki renk daha kullanmaya hazırsınız demektir. Ancak bu renkler, kombininizde kullandığınız parlak renklerden farklı bir tonda olmalıdır. Örneğin, turuncu ve beyaz giyindiyseniz, üçüncü renk olarak mercan kullanabilirsiniz. Tercihiniz fuşya olduysa, mor veya pembe kullanabilirsiniz.

Yeterince cesursanız, bambaşka bir renk de tercih edebilirsiniz. Hiç umulmayan bir renge kıyafetinizde yer vererek etrafınızdakileri şaşırtmak isterseniz pembe ve sarıyı, turuncu ve kırmızıyı, mavi ve yeşili birlikte kullanmayı deneyin.

Aksesuar Kullanın

Renk bloklamanın olmazsa olmazlarından biri de doğru aksesuar seçimidir. İyi bir çanta veya kemer seçimiyle kıyafetinizi göz alıcı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Örneğin, canlı bir mavi elbisenin üzerine giyeceğiniz siyah blazer ceketi turkuaz bir çanta veya turkuaz ayakkabılarla kombinleyebilirsiniz. Eğer giydiğiniz kıyafette 3 farklı renk varsa, aksesuarınızı da bu üç renkten birinden tercih edebilirsiniz.

Büyük aksesuarlar renk bloklama akımına daha uygundur. Geniş saç bantları, kemerler ya da büyük clutch’lar farklı renklerin uyumuna katkı sağlar. Süslü veya detaylı aksesuarlar ise renk bloklama için uygun değildir çünkü renk bloklamada asıl amaç renklerin göz alıcılığından faydalanarak aslında sade bir tarz yaratmaktır.

Baskılı Giysilerden Uzak Durun

Renk bloklama, renkli giyinmek demek değildir. Bu nedenle eğer renkli ve baskılı giysiler giymeyi düşünüyorsanız, bu fikrinizden vazgeçmelisiniz. Renk bloklama için kullanmanız gereken giysiler düz ama canlı ve zıt renklerden oluşmalıdır.

Tek Parça Kıyafetler Giymeyin

Renk bloklama yapmak, farklı parçalar giydiğinizde daha kolay olur. Örneğin bir elbise giydiğinizde, eğer elbisenin kendi renkleri bu akıma uygun değilse, renk bloklama için pek de bir şansınız kalmaz. Yine de elbise giymeyi tercih ediyorsanız, üzerine farklı renkte bir ceket veya ayakkabıyla renk bloklamanız mümkün. Ancak birkaç parça kıyafet ve aksesuarla renk bloklama konusunda profesyonelleşebilirsiniz!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.