İnsanların Yaptığı Köpeklerin Nefret Ettiği 11 Hareket

0

Köpekler en iyi arkadaşımız olmaya çalışıyorlar, fakat bazen bizler bu durumu zorlaştırıyoruz. Söylediklerinin büyük çoğunluğunu anlayamayan evcil hayvanlarla sohbet etmekten hoşlanıyoruz. Köpekler, sınırlı bazı kelimeleri öğrenebiliyorlar. Ancak insan dilini anlayamıyorlar. Anlamak için vücut dilimize bakıyorlar. Yanılş mesajlar veya istemedikleri hareketler onları çok rahatsız ediyor.

Köpeğinize sarılma
Köpeklerimize sarılmayı severiz, ancak köpekler sarılmaktan nefret ederler. Bizler sarılmayı sevgi, destek ve sevinç olarak kabul ediyoruz. Ancak köpekler bu şekilde gelişmedi. Kucaklaşmazlar. Dostluk yerine, bu harekete kısıtlanmış gibi hissederler. Birçok köpek bu durumu tolere ediyor. Ancak bazı köpekler tehdit altında ve korku hissediyor. Bunun için köpekler sarılma durumlarında farklı ve beklenmedik tepkiler verebilir.

Köpeğinizin sarılmalarından nefret edip etmediğini merak ediyorsanız, kucaklamaya gittiğinizde vücut diline dikkat etmeniz yeterlidir. Gergin mi? Kafasını senden uzaklaştırıyor mu? Hatta göz temasını kesiyor mu? Dudaklarını mı yalıyor yoksa ağzı kapalı mı? Kulaklarını kafasının arkasına çekiyor mu? Bütün bunlar bir köpeğin rahatsız olduğunun işaretidir.

Köpeğin yüzüne veya Başına Vurmak

Kafanıza vurulmasını seviyor musun? Sanırım hayır. Köpeklerde sizin gibi hissediyor. Oysa birçok kişi köpeğin kafasına vurulabileceğini düşünüyor. Gerçek şu ki, birçok köpek buna katlanırken çoğu köpek eğlenmez. Bu, köpekler için de bizim için de kişisel bir alan meselesidir. Köpeğinize ödül vermek isterseniz, başlarına vurmayın, ama kalça kısmını sevebilirsiniz.

Köpekle Göz Teması Kurmak

Hepimiz göz temasının ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Sürekli göz temasını önemli, güvenilirlik veya odak noktası olarak görmekle birlikte, göz temasının rahatsız edici bir tarafı da vardır. Bir yabancı, temas kurmadan gözümüze baktığında, özellikle de yaklaşırken ürperticidir. Köpekler de aynı şekilde hissediyor. Gözlerinizi dikip baktığınızda köpek korkuyor ve savunmaya geçiyor.

Yeni bir köpeğe yaklaşırken vücudunuz biraz açılı (omuzlarınız köpeğe kare değilken) yaklaşın, gözleriniz hafifçe çevirin ve yumuşak bir sesle sessizce konuşun . Bütün bu vücut dili dostluk ipuçları anlamına gelir. Köpek hala sizinle hiçbir şey yapmak istemeyebilir, ancak en azından savunma amaçlı veya agresif bir reaksiyona neden olabilecek korkutucu bir yaklaşıma girmez.

Kuralları Dikkatli Koyun

Köpekler kuralları istemiyor, ihtiyaç duyuyor ve seviyorlar. Sıkı kurallara sahip olduğunuzu, köpeğinizi can sıkıcı ya da mutsuz kıldığını düşünebilirsiniz. Ancak köpekler liderlerin kim olduğunu bilmek isterler. Çocuklar, tutarlı bir kural setine sahip olduklarında başarılı olurlar.

Köpekler kuralların istisnalarını anlamıyorlar. Örneğin evde üzerinize sıçramasına izin veriyorsunuz, iş giysileriniz varken izin vermiyorsunuz. Ya da banyodan sonra koltukta oturmasına izin veriyorsunuz, diğer zamanlar vermiyorsunuz. Köpekler, sınırların nerede olduğunu bildiklerinde başarılı olurlar ve pozitif ödüller ile tutarlı sınırlar koymaya zaman harcarken, aynı zamanda bir lider olarak size güven duyuyorlar.

Köpeğinizi Beğenmediği Kişilerle Etkileşime Sokmak

Tıpkı diğer pek çok sosyal türün olduğu gibi, köpeklerin de sevdikleri arkadaşları ve düşmanları vardır. Bir köpekle takılmak isteyen diğer köpeklerin ve insanların, bu konuda ne olduklarını ve onunla ilişkiye girmeyi tercih ettiklerini görmek kolaydır. Bununla birlikte, köpeklerin hoşlanmadıkları köpkeleri ve insanları anlamak zor değildir. Örneğin köpek parkındaki köpekleri sevmiyorsa oraya gitmeyin.

Keşfetmek ve Koklamak İçin Fırsat Verin

Köpeklerin tasmalarıyla nasıl yürümesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ancak, aynı zamanda bir köpek tasması varken de çevresini keşfetmesine izin vermek gerekir. Köpekler burunlarıyla görüyorlar. İnsanlar köpekleri genellikle egzersiz veya tuvalet için dışarıya çıkarıyorlar. Oysa onlarında çevrelerini tanıma ve keşfetme ihtiyaçları var. Bunun için hep aynı güzergah üzerinde gidip gelmeyin.

Köpeğinize bir iyilik yapın ve günlük gezilerinizden birini “koku yürüyüşü” yapmaya adayın. Yavaş gidip köpeğinizin burnu ile dünyayı ele geçirmesine izin verin. Tamamen yeni bir yere gidin, farklı bir mahalleyi veya izi araştırın, ilerlemeden önce bir seferde olsa bile köpek doldurana kadar köpeğinizin burnunu çekmesine izin verin.

Tasmayı çok sıkı tutmayın
Tıpkı köpekler beden dilimizi okumakta muhteşem oldukları gibi, tasma yoluyla bile gerilim seviyelerimizi okumakta şaşırtıcıdırlar. Bir köpeğin tasmasını sıkı tutmak, köpek için stres, hayal kırıklığı ve heyecan seviyesini yükselten bir olaydır.

Şaşırtıcı miktarda enerji, tuval veya deriden oluşan bu küçük şerit aracılığıyla sizinle köpeğiniz arasında aktarılır. Gevşek bir tasma tutarak köpeğinize her şeyin güzel ve gösterişli olduğunu bilmesine izin veriyorsunuz, endişeli veya gergin olmak için bir sebep yok. Bir gevşek tasma ile köpeğinize sakin olduğunuzu ve her şeyin kontrol altında olduğunu söylüyorsunuz, böylece köpeğiniz de sakin olmakta özgürdür.

Gergin olmak

Bir köpek, hissettiğiniz şeyleri alabilmesinin tek yolu tasma gerginliği değildir. Farkında bile değilseniz, etrafınızdaki bir kişinin gergin olduğunu hissedebilir. Köpekler bu kabiliyete sahipler. Ne kadar stresli ve yıpranmış olursanız, köpeğiniz o denli stresli ve yıpranmış olur. Köpeğiniz aynanız gibi davranır.

Sıkıcı olmak
Gittiğiniz bir yerde hiç kimseyle konuşmayarak duruyorsanız nasıl sıkılırsınız. Köpeğiniz de böyledir. Ev içinde bile olsa köpeğinizle ilgilenin ve onun sürekli oturmasını beklemeyin. Oynayın, onu şaşırtın, koşturun. Bütün gün sizi evde bekleyen köpeğinize vakit ayırın. Unutmayın gündüzleri yanlız ve sıkkın bir şekilde sizi bekliyorlar. Ayakkabı yiyor veya masa bacaklarını çiğniyorsa onun ne kadar sıkıldığını gösteriyor. Elbette egzersiz ve yürüyüşler önemlidir, ancak bazı beyin çalışmaları yapmak köpeğinizi mutlu eder.

Alay

Köpeğinizle alay etmeyin ve teklidini yapmayın. Çok fazla insan hala komik olduğunu düşünüyor. Sokakta geçerken bir köpeğe havlamayın. Bir pencere veya kapı arkasından size havlayan köpekle dalga veya konuşmayın. Bir köpeğin kuyruğunu çekmeyin. Liste devam edebilir ve kısaca, komik olduğunu düşündüğünüz davranışlar bir köpeği çılgına çevirebilir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.