Balkon Taşlarındaki Kuş Pislikleri Nasıl Temizlenmelidir?

0

Yaz mevsiminin gelmesi ile her evde balkon sezonu açılmış oldu. Güzel çiçekler, yeni masa örtüleri balkonlardaki yerlerini alacak, balkonlar renklenecek. Ancak kış boyunca çıkılmayan balkonlara kuşların bol miktarda hediyesi oluyor ve bunların temizlenmesi temizlik süresini uzatıp yorucu olabiliyor.

Kuşlar ve Balkon Telleri

  • Kuşlar balkon tellerini ağaç dallarına benzettiklerinden sıkça balkonlarımızda soluklanıyorlar. Kışın zorlu hava şartlarında da soğuğun kesileceği yerler arayışına girerek misafirlerimiz oluyorlar. Onların o güzel görüntüsüne kimse kayıtsız kalamıyor ve kuru ekmek ve su ile beslenmelerini sağlıyor. Araba üzerindeki kuş pislikleri nasıl temizlenmeli?
  • Bu misafirperverlik karşısında kuşlar ise bilmeden bize kötü hediyeler bırakıp gidiyorlar. Kuşların pislikleri zorlu hava koşullarında yaz gelene dek kuruyup balkon taşlarına yerleşiyor. Temizlik vakti geldiğinde de bu pis görüntü hanımları çok zorluyor.

En Pratik Balkon Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Kışın sert hava koşullarında kuruyarak balkon taşlarına yerleşen kuş pisliklerini temizlemek oldukça zor. Ancak bu zorlu temizlik evresini pratik hale getirebilecek ipuçları da var.
  • Öncelikle balkondaki fazla eşyaların hepsi üzerlerinde birikmiş tozlar temizlenerek kenara çekilmeli,
  • Daha sonra kuş pisliklerinin olduğu balkon taşları ılık bir su ile ıslatılmalı,
  • Bu noktada balkondan aşağıya su akmamasına dikkat edilmelidir,
  • 10-15 dakika kadar ıslak su ile bekleyen balkon taşları ıslak bir bez ile bastırmadan silinerek temizlenmeli. Bastırıldığı takdirde pislikler taşa bulanacak ve istenmeyen görüntüler oluşabilecektir,
  • Son olarak hala pislik kalıntısı var ise eski bir diş fırçası ıslatılarak çok dağıtmadan fırçalanmalı ve yine ıslak bir bez ile nazikçe silinmelidir. Balkona kuşların yuva yapmaması için öneriler

Temizlikten Sonra Günlük Bakım

Balkon taşları temizlendikten sonra kuşlar yine ziyaretinize gelebileceği için onlara özel bir bölüm yaparak temizlediğiniz kısmın kirlenmesini engelleyebilirsiniz. Kullanılmayan bir karton kutuyu balkonun kuşların ziyaret edebileceği bir köşesine yerleştirerek su ve kuru ekmek ikramını burada yapabilirsiniz. Böylece kuşlar karton kutunun olduğu yeri benimseyecek ve rastgele tellere konmayacaklardır. Ayrıca yaz günlerinde balkonunuzu her gün yıkamanızda ve balkon taşlarını da ıslak bez ile silmenizde fayda vardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.