Evcil Hayvanlarınızı Hasta Edebilecek Şaşırtıcı Bitkiler

0

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum görünse de, bunların bazıları özellikle evcil hayvanlar için o kadar da masum değil hatta zararlıdır. Evcil hayvanlar için zehirli olan bazı bitkileri sizler için derledik.

 1. Aloe Vera

Evde bulunması inanılmaz faydalı bir bitki olmasına rağmen, orta derecede zehirlenmeye yol açabileceğinden, bu ‘ölümsüzlük bitkisini’ meraklı kedilerden ve köpeklerden uzak tutmak önemlidir.

Aloe bitkisi yutulduğunda ruh hali ve idrar renginde değişikliklerle birlikte kusma ve ishale neden olabilir ve nadiren titreme gösterir. Aloe Vera ile güzellik

 1. Amaryllis (Çoban çiçeği)

Bu düşük bakımlı bitkiler, büyük, muhteşem çiçekleriyle kışın herhangi bir evi güzelleştirebilir. Bununla birlikte, birçok zararlı madde içerirler. Kusma, ishal, iştahsızlık, ağrı, uyuşukluğa neden olabilir. Bitkinin soğanı, çiçeklerinden daha da zehirlidir, bu nedenle evcil hayvanlarınızı saksıdan uzak tutun!

 1. Azaleas (Ormangülüm)

Köpeklere, kedilere ve diğer hayvanlara zehirli olan Azalea’nın birkaç yaprağını bile normal kas ve sinir fonksiyonlarında değişikliğe neden olabilir. Evcil hayvanla büyümek

 1. Bebeğin Nefesi

Bu narin küçük çiçek, çiçek düzenlemelerinde sıklıkla bir dolgu maddesi olarak kullanılır. Ancak köpekler ve kedilerde kusma ve diyare bulaşmasına neden olabilirler.

 1. Begonya

Begonia bitkisinin özsuyusunda, hayvanlarda yutma güçlüğü, diyare ve kusmaya neden olabilecek zehirli kristaller vardır.

 1. Karanfiller

Pembe, Yabani Karanfil veya Tatlı William diye de bilinen bu çiçek, hafif toksik özelliklere sahiptir ve bu da kusma, diyare ve aşırı droollinge neden olabilir. Köpeğinizin sizi sağlıklı tutacak gizlice yaptığı 5 şey

 1. Çinli Evergreen

‘Neredeyse kusursuz’ bir bitki örtüsü olarak tanımlanan Çin Evergreen, yeni başlayan bahçıvanlar için harika olabilir ama evcil hayvanları için değil. Köpekler ve kediler, bu yeşilliklerdeki toksinlere duyarlıdırlar.

 1. Kasımpatı

Göz alıcı ve renkli bu çiçek, evde beslenen hayvanlar için gizli bir tehdit oluşturabilecek geleneksel bir bahçe çiçeğidir. Doğal bir böcek ilacı içeren kasımpatıya özellikle kediler daha hassas olabilir. Kapalı ortamlarda nemi azaltan bitkiler

 1. Nergis

Bu güzel ve zararsız görünümlü ilkbahar çiçekleri, köpekler v kediler için toksiktir. Kusma, fazla tükürük ve ishale dikkat edin.

 1. Difenbahya

Yükseklik ve yaprak genişliğinden dolayı, difenbahyanın bakımı kolaydır ve birçok evde bulunur. Ancak evcil hayvanınızda kusmaya neden olabilir. Hayvanın dilinin ve hava geçişlerinin şişmesi nedeniyle nefes alması veya yutması güçleşebilir. Hangi çiçek nasıl çoğaltılır?

 1. Altın Pothos (Salon sarmaşığı)

Golden Pothos, güzel mermer, kalp şeklinde yaprakları ve ev alerjenlerini azaltarak havayı arındırdığı söylenir. Bununla birlikte, hafif toksik yaprakları hayvanlarda ağız, dil ve dudakta aşırı yanma ve iritasyon, aşırı drool, kusma ve yutma güçlüğü gibi semptomlar görülebilir.

 1. Hosta

Bu çok yıllık bitkiler, renkli yaprakları ve bakım kolaylığı nedeniyle ödüllendirilir. Yenilirse, köpekler, kediler ve atlar kusma, diyare ve hatta depresyon belirtileri gösterebilir. Kedinizle güvenle paylaşabileceğiniz gıdalar

 1. Zambaklar

Zarif ve çarpıcı zambaklar, çiçek düzenlemelerinde sık görülür. Zambaklar, köpekler ve kediler için ölümcül olabilir, ancak kediler zehirlenmelere karşı çok daha hassastırlar.

 1. Zakkum

Zakkum çiçeği köpeklere ve kedilere toksiktir. Kusma, dudaklarda dolaşma, titreme, nöbetler, ishal ve iştahsızlığına dikkat edin.  Yabani otlardan kurtulmanın doğal yolu

 1. Lale

Köpekler ve kedilerde kusma, depresyon, ishal ve bazen solunum güçlüğü oluşur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.