İyi Bir Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

0

Kediler bir kere hayatımıza girdimi bir daha çıkmaları mümkün değil. Acı bir şekilde bir ayrılık olursa da derin bir iz bırakıp öyle gidiyorlar. Doğdukları ilk günden itibaren sorumluluklarının farkında olup tuvalet eğitimine bile ihtiyaç duymayan, temizliğini kendi kendine yapabilen en samimi arkadaşlarımızın bizim için belki de en ağır yükü, ara sıra kumlarını değiştirmek. Ancak onların müdahale edemediği ve seçim şanslarının olmadığı bu konuda biraz daha dikkatli davranıp, kum seçimini iyi yapmamız gerekiyor.

Kedi dostu olanlar ya da yakın zamanda hayatını bir kedi ile paylaşacak olanlar yazımızı okurlarsa faydalı şeyler öğrenebilirler.

İyi Bir Kedi Kumunun Standartları

Topaklanır

Kumu çok sık değiştirseniz bile en az günde bir kere kakasını/idrarını kum kabından almak hem kedinizi rahatlatacak, hem de daha hijyenik bir ortam sağlayacaktır. Bunun için kumun topaklanan yapıda olması oldukça önemli.

Antibakteriyeldir

Kedi kumunun antibakteriyel, yani zararlı bakterileri yok eder yapıda olması gerekir ki, uzun süre hijyeni muhafaza edebilelim.

İyi su emer

Suyu iyi emmelidir ki; hem kedimizi rahatsız etmesin, hem kötü koku yaymasın, hem de kürekle almak kolay olsun. Ancak kumların üzerinde yazan “5 kata kadar” ya da “10 kata kadar su emer” sözlerine kanmamak gerek. Kumun kendi ağırlığı kadar su emmesi olması gerekendir ve birçok kum, bunu dahi sağlayamaz.

Tozu olmaz

Toz, nefes yolu ile kedimizin ciğerlerine kadar nüfuz edecek, maması ve su kabı yakınsa onların içine girebilecek, gözlerinde ve idrar yollarında rahatsızlığa sebep olabilecektir. Bu nedenle aldığınız kumun tozlu bir yapıda olması, kumu seçenekler arasından elemek için tek başına yeter sebeplerden birisi.

Doğaldır

İçerisinde hiçbir kimyasal bulunmaz; çünkü kedimiz kendisini temizlerken bu kimyasalları fazlasıyla vücuduna alabilir. Kimyasalların en çok bulunduğu kumların ise silikon yapıdaki kumlar olduğu unutulmamalıdır.

Sivri yapıda olmaz

Köşeli ve çok sert bir yapıda olması, özellikle yavru kedilerin patilerine fazlasıyla zarar verecektir. Bu yüzden özellikle silikon ve kayaya benzer yapıdaki kumları yavru kediler için kesinlikle tercih etmemek gerekir.

Ne çok incedir, ne de çok kalın

İnce taneli kumlar idrar kesesine, solunum yollarına ve kedimizin gözlerine zarar verebilir. Ayrıca tüyleri arasına çok fazla girdiği için her yalamasında bu taneleri rahatlıkla yutabilir. Çok büyük taneli olması ise eşinmesini engelleyecek ve patilerine zarar verebilecektir. Ayrıca tam anlamıyla idrarı ve kakayı topaklanıp ememeyecektir.

Kokuyu hapseder

Bu konuda en iyi tercih sepiyolit maddesinden yapılan kumlardır. Ancak bir kumun kokuyu emmesi, ya da parfümlü olması her zaman iyi olduğu anlamına gelmez. Bunu içerisindeki kimyasallar sayesinde de yapıyor olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.