Kedinizi Mutfak Tezgahından Nasıl Uzak Tutarsınız?

0

Kediler bir yerlerin üzerine zıplamaya bayılırlar. Eğer kedinizi çıkmasını istemediğiniz yerlerden uzak tutmakta zorlanıyorsanız, onlara her “yasaklı” yerin yanında, geçiş yapabilecekleri “serbest” bir yer bulmanız gerekiyor.

Kediler her zaman mutfak tezgahının üzerine çıkmak isterler.

İşte sizlere neden kedinizin oraya çıkmak istediğini ve ne yapmanız gerektiğini açıklıyoruz:

Kediler tezgahları sosyal olarak aktif alanlar olarak görürler. Siz orda onlara göre ilginç şeyler yapıyorsunuz ve kediniz neler olduğunu öğrenmek istiyor. Ayrıca orası yemeğin de geldiği yer!

Her “yasaklı” yer için “serbest” bir yer bulmanız gerekiyor. Eğer siz yemek hazırlarken veya herhangi bir zamanda kedinizin mutfak tezgahına çıkmasını yasaklamak istiyorsanız, onlara güvenli bir serbest alan tanımalısınız. Mutfağınızda kedinize özel bir alan olmalı. Bu, yakındaki bir sandalye veya kedi ağacı olabilir. Kediniz mutfaktaki serbest bölgesine gittiğinde ona bir ödül maması verin. Böylece onları pozitif bir şekilde eğitmiş olursunuz.

Negatif eğitim metodunu uygulamak istiyorsanız, kedinizin mutfak tezgahına genellikle zıpladığı yere çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz veya çıkmaya kalktığında spreyle su püskürtebilirsiniz. Unutmayın, evdeki herkesin nerelerin “yasaklı”, nerelerin “serbest” bölgeler olduğunu bilmesi gerekir. Aksi takdirde kediniz tezgaha sadece siz yokken çıkmaya devam edecektir. Kediniz zamanla kuralları öğrenecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.