Kedinizin Sizi Isırmasını veya Tırmalamasını Önleyebilirsiniz

0

Kedilerin büyük bir çoğunluğu doğaları gereği rahat ve barışçıl varlıklardır. Isırmak ya da tırmalamak istemezler ve genellikle buna mecbur kalmamak için de ellerinden geleni yaparlar. Ancak, bir ev kedisinin sahibine vurup onu yaraladığı zamanlar da olur. Kedi ısırığı ya da tırmığı, acı vermesinin yanı sıra, enfeksiyona neden olabilir ve en iyisi bunu önlemektir. Kedinin ısırmasını, tırmalamasını nasıl engelleyeceğini ve bu olduğunda nasıl tepki vereceğini öğrenmek çok faydalı olabilir.

Sakin tepki verin
Kedinize asla vurmayın, bağırmayın, onu kovalamayın, sinirlendirmeyin. Sadece kedinin ödünü patlatırsın ve gerilmesine, kafasının karışmasına yol açarsın. Kedinizi asla yanınıza çağırıp cezalandırmayın. Kedi, ona neden olumsuz tepki verdiğinizi anlamaz. Aslında Yanlış Olan Kediler Hakkında 14 Ortak “Gerçekler”

Oradan uzaklaşın
İlk yapmanız gereken, kediye dokunmayı bırakmak, sonra da ellerinizi vuramayacağı kadar uzağa çekmektir. Birkaç saniye içinde sakinleşmezse kediyi kucağından indirmek için yavaşça ayağa kalkın. Yanından uzaklaşın ve kedi sakinleşene kadar geri dönmeyin.

Sizi ısırdıktan ya da tırmaladıktan sonra kedinizi sakinleştirmekten kaçının. Onun yerine, ona memnuniyetsizliğinizi gösterin. Disiplini sağladıktan sonra, ona sarılmaya ya da onu okşamaya başlamayın. Bu, kedinin kafasını karıştırır ve ona karmaşık sinyaller verir. Hatta, ona sarılmanız için sizi ısırmaya başlayabilir.

Kediye yol verin
Bir odadan diğerine gitmeye çalışıyorsanız ve tıslayan, hırlayan bir kedi yolunuzu keserse olaya onun bakış açısından bakın. Kedi, kapana kısıldığını düşünüyor ve ona doğru yürümenizi tehdit olarak algılıyor. Kaçmak istiyor ama kaçabileceği bir yer yok, o yüzden saldırarak kendini savunmak zorunda. Bunu, yana çekilerek, kedinin geçmesine (bunu hızla yapacaktır) izin vererek ve yoluna devam ederek basitçe halledebilirsiniz. Kedilerinizi Bitkilerinizden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi, ısırma ya da tırmalama olayından sonraki 20 dakika boyunca beslemeyin çünkü durumu yanlış anlayıp bunun ödül olduğunu sanabilir.

Kediyi, davranışlarını değiştirmeye neyin teşvik ettiğini anlayın
Kediler en iyi, olumlu pekiştirmeye, yani uygun davranışları övmeye ve ödüllendirmeye, uygunsuz davranışları görmezden gelmeye ve bunlardan uzaklaşmaya cevap verirler.
Kediye, ısırması için kedi otlu oyuncak fare verin. Sonra da oyuncağı ısırdığı için onu övün.

Ses ve vücut yöntemini deneyin
Kedi ısırır ısırmaz ya da tırmalar tırmalamaz, otoriter bir ses tonuyla “HAYIR!” deyin. Aynı zamanda, parmağını kediye doğrultun. Hoşnutsuz ya da kızgın bir bakışla doğrudan kediye bakın. Dik dik bakmak, kedi dünyasında üstünlük tehdidi olarak kabul edilir. Bunu yaptıktan sonra 10 dakika boyunca kedinizden uzaklaşın ve ilgilenmeyin. Kedinizin Koltuğu Tırmalamasını Nasıl Önlersiniz?

El çırpma yöntemini deneyin
Kediniz ısırırsa ya da tırmalarsa, ellerinizi çırpın ve sertçe “HAYIR!” deyin. Unutma, kediye bağırmamalısınız ya da doğrudan kedinin yüzüne el çırpmamalısınız. Bu, onu korkutabilir ve gerebilir. Bunu, her ısırdığında ya da tırmaladığında tekrarlayın. Kediniz durmayı öğrenecektir.

Bu yöntem, baskın, agresif ya da arsız bir kedide işe yarar. Uysal ya da gergin bir kedide uygulanması tavsiye edilmez çünkü bu özellikleri pekiştirebilir.

Kediyi yok saymaya çalışın
Kedinin sizi ısırması ya da tırmalaması bittiği anda, ayağa kalkın ve ilgisiz bir tavırla, başka hiçbir iletişimde bulunmadan oradan ayrılın. Kedinin 5 ila 10 dakika odada tamamen yalnız olmasını ve hiçbir insanla iletişim kurmamasını sağlayın. Seni her ısırmaya ya da tırmalamaya çalıştığında bunu tekrarlayın. Kötü davranışlarla ilgilenilmemek arasında hızla bağlantı kuracaktır. Kedi Kumu Kokusunu Gidermenin Püf Noktası

Bu yöntem, bütün kedilerde işe yaramaz ama ilgiyi özleyecekleri için çok şefkatli kedilerde ve hâlâ nasıl davranılması gerektiğini öğrendikleri için yavru kedilerde işe yarar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.