Köpeğinize Verebileceğiniz 9 Sağlıklı Yiyecek

0

Köpeğinize yiyecek olarak ne veriyorsunuz? Hazır köpek mamalarından mı yoksa kendi yediğiniz yiyeceklerden mi? Sizin için sağlıklı olan yiyeceklerin hepsi köpeğiniz için sağlıklı olmayabilir ve ona zarar verebilir. Köpeğinize verebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Evinizde bir köpek besliyorsanız, onun için hangi yiyeceklerin sağlıklı, hangilerinin sağlıksız olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Köpeğinize şeker içeren yiyecekler verirseniz diyabet, mayalı gıdalar ülser veya zehirlenmeye neden olabilir. Bazı yiyecekler var ki, sizin sağlığınıza olduğu kadar köpeğiniz de sağlığına katkı sağlar.

1. Yağsız et
Et, özellikle de yağsız et (dana eti, tavuk, hindi, vb.) her köpeğin en sevdiği yiyecek türüdür. Etler, köpeğinize enerji verecek ve kas direncini artıracak amino asitler ve B vitaminleri kaynağıdırlar.

2. Karaciğer
Karaciğer, doğru miktarlarda verildiğinde köpeğinize vitamin ve mineraller sağlayabilir. C vitamini zehirlenmelerinden kaçınmak için, köpeğinizin vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gram karaciğer doğru bir miktar olacaktır.

3. Ton balığı ve somon
Omega 3 yağ asitleri, köpeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilir, aynı zamanda cildine parlaklık ve canlılık verir.

4. Keten tohumu
Başka bir omega 3 kaynağı olan keten tohumunu, katı ya da yağ olarak köpeğinize verebilirsiniz. Her iki formda da keten tohumu buzdolabında saklanabilir.

5. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, köpeğinizin sağlığı için gerçek bir tedavidir. Laurik asit sayesinde, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı köpeğinizin sindirimini geliştirir ve tümörlerin ortaya çıkma riskini azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, artrit ve mantar enfeksiyonlarını azaltır, metabolizmayı dengeler ve köpeğinizin tüy ve cildini daha yumuşak ve daha dirençli hale getirir.

6. Peynir ve yoğurt
Eğer köpeğinizin laktoz alerjisi yoksa, yiyeceklerine peynir ve yoğurt ekleyebilirsiniz. Yoğurt bağırsak işlevine yardımcı olur.

7. Yulaf ezmesi
Doğru günlük lif miktarını sağlamak için yulaf ezmesini köpeğinizin beslenmesine ekleyebilirsiniz. Yulaf, özellikle yaşlı köpeklerin kabızlık problemi için çare olabilir.

8. Havuç ve tatlı patates
Dişlerin sağlığı için çok yararlı olan havuç, lif ve beta-karoten bakımından zengin, düşük kalorili gıdalardır. Tatlı patatesler, B6, C vitamini ve manganez bakımından zengindir. Köpeğinizin bağışıklık sistemini ve kemiklerini güçlendirirler.

9. Brokoli
Brokoli, köpeğinizde diyabetin önlenmesine yardımcı olması ve kalp sağlığı için önemli miktarda antioksidan ve vitaminler içerir. Gastrointestinal tahrişleri önlemek için, köpeğinizin genel beslenmesinin % 10’unu geçmediğinden emin olun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.