Köpeğinizi Yaz Sıcaklarından Nasıl Korumalısınız?

0

Yaz hem insanlar için hem de hayvanlar için güzel ve eğlencelidir. Birçok köpek havanın sıcak olmasına rağmen dışarıda güneş altında oynamayı sever. Ancak çok sıcaklarda dolaşan köpekler bir süre sonra güneş çarpması veya güneş yanığına maruz kalabilir. Bunun için köpeklerinize yaz aylarında daha fazla özen göstermeniz ve onları serin tutmanız gerekir. İşte yapmanız gerekenler

Köpekler sıcaklarda bir miktar terlerler. ama hiçbir zaman bu terleme onların soğumasına ve serin kalmasına yeterli olmaz. Köpekler aldıkları nefesle vücutlarını soğutmaya çalışırlar. Ancak hava çok sıcak ve nemli olduğunda aldıkları nefes de vücutlarını soğutmaya yeterli olmaz.

Taze ve soğuk su

Bu yöntem her zaman köpekler için kullanılabilir. Hele sıcak havalarda bu daha da önemlidir, Gölge bir yerde her zaman temiz ve soğuk su bulundurun. Bu suyu sık sık değiştirmeyi ve yenilemeyi unutmayın.

Güneş’ten korunmak için barınak

Köpeğiniz güneşte biraz keyif yapabilir. Ama her zaman gelebileceği gölgeli, serin bir barınağa ihtiyacı vardır. Uzun süre güneş altında kalan köpekler bir süre sonra bitkin ve halsiz düşebilir. Bu durum güneş yanığına neden olabilir. İnanmayabilirsiniz ama köpeğiniz güneş altında bronzlaşabilir. Güneş köpekler için iyi olmakla birlikte mükemmel değildir. Köpeğinizin serin ve gölgeli bir barınağı olması lazım. Ağaç altındaki gölge gibi bir gölgelikten söz etmiyoruz. Gerçek bir yapı olmalıdır. Yalıtılmış bir köpek evi olabilir. Geniş ve iyi havalandırılan bir köpek evi. Eğer açık havada iseniz, o zaman çadır veya tente altında bir alan da olabilir. Ancak köpeğiniz için en iyi barınağın eviniz olduğunu unutmayın.

Havuzlar

Köpeğinizin su seviyorsa o zaman küvet veya bahçeye koyacağınız şişme plastik havuz onun için mükemmel olacaktır. Köpekler için bu havuzları satın alabilirsiniz. Havuzu gölgeli ve serin yere koymayı unutmayın. Suyunu sürekli kontrol edin ve eksilen suyu doldurmayı unutmayın.

Soğutmalı yataklar

Daha önce belirtildiği gibi, köpeklerin dinlenmek için serin, gölgeli bir yere ihtiyacı var. Köpeğinizin yatağı güzel, yumuşak ancak çok sıcak olabilir. Bir çok köpek bu yüzden yatağında değil beton üzerinde yatmayı tercih eder. Ama siz köpeğinizin yatağını soğutabilirsiniz. Bunun için yatağını su ile ıslatın. Bu serinlik köpeğiniz için ideal olacaktır. Ayrıca bazı petshoplarda, yatakları serinletmek için jeller satılmaktadır. Bu jellardan yatağına sıkarak, serin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Köpekleri soğuk tutan eşyalar

Petshoplarda, köpekleri serin tutmak için farklı eşyalar satılıyor. Bunları da köpeğiniz için deneyebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, köpekler kendilerini serinletmek için nefeslerini kullanırlar. Bunun için öncelikle köpekleri serin ve gölgeli bir yerde tutmak herşeyden daha önemlidir. Aşırı sıcakta kalan köpeğiniz bir türlü rahatlamıyorsa, mutlaka bir veterinere götürün. Aşırı ısınma kötü sonuçlar doğurabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.