Köpeğinizin Sizi Sağlıklı Tutacak Gizlice Yaptığı 5 Şey

0

Bir evcil hayvan sahibi olarak, köpeklerin sağlıklı bir hayat sürdürebilmelerini sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz; bol bol yürüyüş, veteriner hekimine düzenli check-uplar ve en iyi köpek maması. Köpeğinizin sağlıklı olması için en iyisi yaparken, aslında köpeğiniz de size sağlık katıyor. Bir köpek sahipi olmak zihinsel ve fiziksel sağlığınız için son derece yararlı olabilir.

Evcil hayvanınızın sağlıklı yaşamanıza yardımcı olan 5 sinsi yol vardır. Köpeğinizin sağlıklı yaşam için ne kadar iyilik yaptığını öğrendiğinizde onları daha da çok seveceksiniz.

1. Ruh halinizi yükseltiyorlar.
İş gününün sonlarına doğru düşünebileceğiniz tek şey evinize sabırla bekleyen köpeğinize gidiyor olmanızın bir nedeni var. Çünkü temelde en iyi stres kırıcıdırlar . Köpeğinizin sevgisi stres azaltıcı hormon oksitosin düzeylerini artırabilir ve stres hormonu kortizol üretimini düşürebilir. Araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan ve aynı zamanda evcil hayvanları olan hastaların zihinsel stres dönemlerinde, evde hayvan bulunmayan hastalara kıyasla, kan basıncını düşürebileceklerini buldu.

2. Kilonuzu düzenlemek için yardımcı olurlar.
Bu şaşırtıcı değil. Evcil hayvanınızla günlük yürüyüşler, özellikle köpeklerin bol miktarda enerjisi varsa, hareket etmekten başka seçeneği yoktur. National Institute of Health tarafından yapılan araştırmalar, evcil hayvanlarını yürüten köpek sahiplerinin hiç köpek sahibi olmayanlara kıyasla obez olma ihtimalinin düşük olduğunu buldular.

3. Alerji olasılığını düşürür.
Bir köpeğe sahip olmaktan fayda sağlayacak tek kişi siz değilsiniz. Çocuğunuzun sağlığı da büyük ölçüde etkilenmiş olabilir. Evde bir beslenen hayvan sahibi olmak, çocuğun alerjileri geliştirme olasılığı yüzde 33’e kadar azaltabilir. Hayatın erken dönemlerinde hayvanlara maruz kalan çocuklar, daha güçlü bağışıklık sistemine sahip oldukları için genel olarak daha az hasta olurlar.

4. Kalbiniz için iyidirler.
Evinizde mutlu bir köpeğe her geldiğinizde kalp atışlarınız hızlanır. Bu aslında kalbinizi en üst seviyede tutmaktır. Köpek sahiplerinin kan basıncını, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir. Bu, yolda kalp krizi geçirme riskinin düşüklüğü anlamına gelir. Zaten bir kalp krizinden muzdarip olmanız durumunda, araştırmalar, bir köpeği olan hastaların iyileşme oranlarının daha iyi olduğunu gösteriyor.

5. Arkadaş edinmenize yardım ediyorlar.
İnsanlarla vakit geçirmek, mutlu, sağlıklı bir hayat yaşamanın en iyi yoludur. Köpeğiniz oldukça iyi bir iletişim kurarken, size yeni insanlarla arkadaşlık kurmanıza yardımcı olurlar. Yapılan araştırmalar bunun yüzde 40 seviyelerinde olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.