Köpek Sahipleri Dikkat: Akciğer Kurdu Ölümcül Olabilir

0

Sümüklü ve sevimli salyangozların zararsız olduğu düşünülür. Ne yazık ki, bunun tamamen doğru olmadığı ortaya çıktı. Bu sümüksü yaratıklar sevgili köpeğinizin sağlığına zararlı olabilir. Görünüşe göre, salyangozlar oldukça sık akciğer solucanının larvaları ile enfekte olmaktadır. Bu akciğer kurdu, köpeğiniz için ölümcül olabilir.

Liège Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Belçika’daki 20 köpekten 1’inin salyangozlar tarafından bulaşan bir hastalık tarafından kontamine ( bakteri ve virüslerin bir yüzeyden başka bir yüzeye taşınması) olduğunu göstermiştir. Bu hastalığın nereden geldiği ve başka hangi yerlerde bulunabileceği hakkında daha fazla bir şey bilmiyor. Ancak bildiğimiz şey, akciğer kurtlarının ilk olarak Fransa’da bulunduğu, ancak şu anda İngiltere, Almanya, Danimarka, İsviçre ve Hollanda gibi daha fazla ülkede bulunmakta olduğu. Köpek sahiplerinin bilmesi gereken hayati bilgiler

Birçok köpek sahibi (ve hatta veterinerler!) Akciğer solucanlarına aşina değillerdir. Yine de, bu akciğer kurtlarının yaşadığı suyu içerse, köpeğiniz çok hasta olabilir. Ancak salyangoz da suçlu olabilir. Bazı salyangozlar bu akciğer kurtlarının larvalarını taşıyorlar ve bazı köpekler de salyangoz yer. Bu durumda enfeksiyon riski vardır.

Köpekler, hastalığı akciğer solucanı bulaştırılmış salyangoz yiyerek alabilirler. Veya salyangozların dolaştığı otlar veya sular köpeğin bu kurtları almasına neden olabilir. Ev yapımı köpek kaşıntı spreyi

Belçika’da, zaten bu hastalığa ilişkin araştırma yapıldı. Bu araştırma tüm köpeklerin yüzde beşinin akciğer kurdu hastalığına bulaştığı ortaya çıktı. Belirtiler öksürük, halsizlik ve kanamadır. Bununla birlikte, köpeklerin sadece yüzde 3,6’sı semptomları göstermiştir. Ne yazık ki, hastalık köpekler için ölümcül olabilir.

Köpeğinizin hasta olabileceğinden şüpheleniyorsanız veterinere başvurmalısın. Bu hastalığı mümkün olduğunca çabuk teşhis etmek önemlidir. Unutulmaması gereken, bu hastalığın insanlar için tehlikeli olmadığıdır. Köpekler insanları neden yalar?


Share.

About Author

Comments are closed.