Köpekler için Zararlı 10 Yiyecek

0

Biz farkında olmasak da köpeklerimizin günlük alması gerekenden çok daha fazla yemek yediği bir gerçek. Bunda hem bizim hem de onların suçu var. Biz dikkatsiz ve yeterince bilgi sahibi değiliz, onlar da yemeklere göz diktiklerinde karşı koyulamayacak kadar tatlı ve masumlar. Ama bu duruma bir çeki düzen getirmek bizim elimizde ve uzak durulması gereken bazı yiyecekler var. Biz en sık yedikleri 10 tanesini sizin için listeledik.

1-Soğan ve Sarımsak (Çiğ ya da Pişmiş)

Kırmızı kan hücrelerinde yıkıma neden olduğu için anemiye neden olabilirler. Bu yüzden yemek artıkları verirken soğanları mümkün olduğunca ayıklamak gerekir.

2-Çikolata

Köpeğiniz siz keyifle, dilinizi damağınıza vura vura çikolatanızın tadını çıkarırken gözlerinizin içine bakmasın diye çikolatanızı yalnızken yiyin. Çikolata içerisindeki theobromin ve kafein köpekler için son derece tehlikeli. Bu tehlike bitter çikolatalarda ise daha fazla aman dikkat.

3-Çiğ Yumurta

Pasta çörek yaparken sarısıyla beyazını ayırdığınız yumurtaların artan kısımlarını köpeğe vermek mi? aman ha.

Zehirlenmesini, tüylerinin dökülmesini ve cildinde alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını isterseniz başka tabi.

4-Süt ve Süt Ürünleri

Bizde olduğu gibi bazı köpeklerde de sütteki laktozu sindirmek sorun olabilir. Bu yüzden hiç riske girmeden laktozsuz sütler almak ya da kontrollü bir deneme yapılmadan çokça süt vermemek en iyisi. Yoksa sonuç ishal ya da kabızlık olabilir.

5-Yağ

Genelde kırmızı et ya da tavuk yemekleri yaparken artan yağ parçaları için adres bellidir. Ancak çok fazla yağ yemeleri kusmalara ve hatta ani ölümlere bile neden olabilir.

6-Kemik

Özellikle balık kılçıkları, tavuk kemiği ve ince kuzu kemiklerinin parçaları bağırsaklarda yırtılmalara neden olabilir. Oynaması için kıramayacağı ama etlerini sıyırabileceği iri büyükbaş kemikleri uygun olabilir.

7-Kedi Maması

Kedi mamaları köpeklerinkine nazaran genelde daha çok yağ ve protein içerir. Düzenli olarak yenmeye başlarsa köpeklerde egzama ve yağlanmanın ilk adımları atılmış olacaktır.

8-Bozuk, Küflü, Tarihi Geçmiş Ürünler

Siz nasıl bunları yemiyorsanız onların da yememesi gerek, bu yiyeceklerin gideceği tek yer çöp. İhmalimiz sonucu bozulan tarihi geçen besinler boşa gitmesin diyerek ceremesini çekmeleri için savunmasız canlılara vermek, bir hayvan severin yapacağı son şeylerden birisi olsa gerek.

9-Çiğ Balık

Sık sık balık tüketiyorsanız ve artıklar bir şekilde köpeğinizin menüsüne dahil oluyorsa buna bir son vermeniz gerek. Çok sık yemeye devam ederse sonucu iştahsızlık ve daha kötüsü ölüm olabilir.

10 Sofra Artıkları

Sofra artıkları, hem yemekleri israf etmek istemeyişimizden, hem de onların o masum bakışlarına, tatlı tatlı kuyruk sallamalarına kanışımız yüzünden bir şekilde günlük olarak menülerine dahil oluyor. Uzman tavsiyelerine göre buna bir sınır koyulmalı ve günlük besini arasında bu artıklar %10-15’i geçmemeli. Ayrıca yememesi gerekenler arasında da mutlaka seçim yapılmalı.

Mamasından hoşlanmayan bir köpeğiniz varsa yemek artıklarını mamasını tatlandırmak için kullanabilirsiniz; o arada mamasını da mideye indirecektir.


Share.

About Author

Comments are closed.