Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Biz çocukluğumuzdan itibaren sabah akşam her gün günde iki kez olmak üzere dişlerimizi fırçalayıp diş ipleri ile artıkları temizlerken, hatta hiçbir sorun olmasa dahi belirli aralıklarla diş hekimi tarafından dişlerimiz kontrol edilirken, hayatımızı paylaştığımız dostlarımızın diş bakımını ihmal etmek haksızlık olur. Özellikle yaşları ilerleyen köpeklerde dişlerin çürümesi, tartar, enfeksiyonlar, dişlerin yer yer kırılması ve ağız kokusu gibi problemlerin ortaya çıkmasının en büyük nedeni, genç yaşta gerektiği gibi bir ağız bakımının yapılmamış olmasıdır. Köpek Sahipleri Dikkat: Akciğer Kurdu Ölümcül Olabilir

Köpeklerde dişlerin bakımı öncelikle dişlerine ve diş yapılarına zarar verebilecek ihtimallerin ortadan kaldırılması ile mümkün olur. Bütün bunlar yerine getirildikten sonra ise aynen bizde olduğu gibi temizliği ve sağlığı için yapılması gerekenler olacaktır.

* 6 ayda bir veteriner eşliğinde düzenli olarak dişlerin kontrolü yaptırılmalıdır.

* Kaliteli mama köpeğin diş yapısının korunması için de oldukça önemlidir. Özellikle kuru mamalar sert yapıları ile diş taşı ve tartar oluşumunu önleyebilir. Ayrıca yaş mamalara nazaran daha az bakteri tutma ihtimali olduğu için dişlerin çürümesi ihtimali de azaltılmış olur. Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken Hayat Kurtarıcı İpucu

* Aralıklı olarak (haftada 1-2 kez gibi) kolay kırılabilen sığır kemiklerini çiğnemeleri yine diş taşı oluşumunun önüne geçebilmek için önemlidir.

* Şekerli ve unlu besinler kesinlikle mama kaplarından uzak tutulmalıdır. Bu besinler dişlerin çürümesi için oldukça uygun bir ortam yaratacaktır.

* Aynı bizde olduğu gibi kemik yapılarının gelişmesi için köpek dostlarımızın da kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Eğer kaliteli bir mama ile beslenme destekleniyorsa bu durum sorun olmayabilir ancak beslenme programını kendiniz belirliyorsanız köpeklere uygun süt ürünleri de beslenme programında yer edebilir. Ev Yapımı Köpek Kaşıntı Spreyi Tarifleri

Köpeklerde Diş Temizliği ve Diş Bakımı

Yukarıda verdiğimiz bilgiler daha çok dikkat edilmesi gereken hususlar. Ancak bunun dışında bir de yapılması gereken ağız bakımı var. Bunun için en uygun yöntem aynı bizde de olduğu gibi dişlerin düzenli aralıklarla fırçalanması. Tabi bunun için kullanacağınız diş macunları kesinlikle bizimkilerden farklı. Daha çok et aroması ile tatlandırılan ve içeriği farklı olan köpek diş macunlarını veteriner onayı ile artık hemen her yerde bulabilmeniz mümkün. Ancak bunu hemen kolayca yapmanız mümkün olmayabilir. İnsanların Yaptığı Köpeklerin Nefret Ettiği 11 Hareket

Köpeklerin Dişi Nasıl Fırçalanır?

1-Daha önce köpeğinizin dişlerini hiç fırçalamamışsak, öncelikle ellerimizi iyice dezenfekte ediyoruz ve parmaklarımızı et suyuna bastırıp köpeğimizin diş etlerine ve dişlerine masaj yapıyoruz. Lezzetine kanıp elimizi yaladıkça tekrar parmaklarımızı ıslatmayı ihmal etmeyeceğiz tabi ki. Bir hafta boyunca günde 2-3 dakikalık bu masajların ardında ikinci aşamaya geçebiliriz.

2-İkinci aşamada çocuklar için kullanılan yumuşak uçlu diş fırçaları ve et suyu ile aynı uygulamayı tekrar edeceğiz.

3-Diş fırçasına da alıştıktan sonra bu sefer et suyu olmadan sadece su ile fırçalamaya geçeceğiz. Fırçalama ardından ödül olarak dışarı çıkarmak, oyun oynamak ya da sevdiği bir yemek fena olmaz. Köpekler Nasıl Yıkanır?

4-Şimdi düzenli ve profesyonel bir temizliğe geçebiliriz. Bunun için köpeklere özel diş fırçası ve diş macunu ile birlikte temizliğimizi yapmaya başlayabiliriz.

Artık düzenli kontrolle hem dostumuzun sağlığı tehlikede olmayacak, hem de ağzında ortaya çıkabilecek sorunları erkenden teşhis edebileceğiz. Bütün bu temizlik aşamalarının öncesinde ve sonrasında ellerimizi iyice dezenfekte ettiğimizden emin olmamız çok önemli. Köpekler İnsanları Neden Yalarlar?

Hep beraber sağlıklı ve mutlu olmanız dileğiyle.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.