Papağana Konuşmayı Öğretebilirsiniz

0

Forpus Papağanı, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan oldukça sevimli ve oyuncu bir papağan türüdür. Diğer ırklar kadar konuşmasalar da, papağanlara konuşmayı öğretebilirsiniz. Parrotletinizi nasıl konuşulacağını öğretmek, onunla iyi bir ilişki kurmak, her fırsatta onunla konuşmak ve sık sık pratik yapmanız gerekir.

Kuşunuzla güçlü bir ilişki kurun
Sahipleri ile rahat hisseden papağanlar konuşmak için daha istekli olacaktır. Papağanınız ile her gün zaman geçirin ve sık sık konuşun. Nazik bir ton kullanın, böylece kızgın veya üzgün olduğunuzu düşünmesinler.

Kuşa şarkı söyleyin ve ıslık çalın
Bu onları konuşmaya teşvik eder ve ikinizin arasında bir güven ilişkisi kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca oyuncaklarla oynayın.

Kuşunuzu sürekli olarak eğitin
Papağanınızın konuşmaya öğrenmesi için eğitimindee tutarlı olmalısınız. Her gün kuşunuzla konuşma pratiği yapın. Her defasında onlarla aynı odada olduğunuzda kuşunuzu söyleyin ya da şarkı söyleyin ve ardından kuşunuzla oturun ve ona özel kelimeleri ve cümleleri öğreteceğiniz belirli antrenmana başlayın.

Konuşmaya ne kadar çok maruz kalırsa, o kadar iyi olurlar. İdeal olarak, kuşunuzu her gün eğitmelisiniz. Ancak, bazen birkaç gün atlamak iyidir.

Papağanınızı sakin bir ortamda eğitin
Özellikle konuşma konusunda papağan ile çalışmaya hazır olduğunuzda, evinizin sakin bir alanına gidin. Diğer aile üyelerine odadan çıkmalarını ve tüm elektronik cihazları kapatmasını söyleyin. Dikkat dağıtıcı olmamalıdır, böylece kuşunuzun dikkati sadece üzerinde olur.

Sabırlı olun
Papağanın nasıl konuşulacağını öğrenmek zaman alacaktır. İlk birkaç denemede kelimeleri tekrarlayamayacaklar ve bir süreliğine belli olmayan kelimelerle konuşabilirler. Sorun yok. Kuşunuzla çalışmaya devam edin ve çalışmanın sonunda onu ödüllendirin.

Papağanlar diğer kuş türleri kadar konuşmazlar. Anlaşılması kolay olmayan daha yüksek perdeli seslere sahipler, ancak birkaç kelime ve kelime öbeği öğrenebilirler.
Parrotletiniz erken yaşta konuşmaya maruz kalmamışsa, asla belirli kelimeleri taklit etmeyebilirler.

Her etkileşim sırasında kuşla konuş
Papağanlar söylediklerini taklit ederek kelimeleri öğrenecek. Onları yürürken, “Merhaba”, “Günaydın” veya “İyi geceler” deyin. Tam kelimeler kullandığınızdan emin olun ve onlarla büyük bir çocuk gibi konuşun, bebek konuşması kullanmayın.

Örneğin, papağanınızın “merhaba” veya “üzüm” kelimeleri öğrenmesini istiyorsanız, kelimeleri yüksek sesle ve mutlu bir şekilde söyleyin. Kelimeyi daha ilginç hale getirmek için kelimeyi farklı yollarla veya ses tonlarıyla söylemeyi deneyebilirsiniz.

Papağanınızın küfür etmesini istemiyorsanız, etrafınızda küfür edilmediğine dikkat edin. Çoğu zaman, papağanlar küfür etmeyi öğrenirler çünkü sahipleri onlara küfür ederler.

Papağanınızı sık sık övün
Övgü eğitim sürecinde önemlidir. Övgü davranışları olumlu bir şekilde güçlendirir ve kuşunuzu mutlu eder. Papağanlar, sosyal yaratıklar ve sahiplerinden dikkat çekmeyi severler. Kuşunuzu övmek için, gözlerine bakın ve “İyi iş!” Veya “İyi kuş!” deyin

Papağanı konuşan diğer kuşlarla birlikte yerleştirin
Kuş sadece insanlardan nasıl konuşulacağını öğrenmiyor. Konuşan diğer kuşlardan da öğrenebilirler. Konuşan kuşların yanına yerleştirmek onların daha hızlı öğrenmelerini sağlar.

Konuşma CD’leri kullanın
Papağanınızın öğrenmesini istediğiniz kelimeleri söyleyerek kendinizin bir ses kaydını oluşturabilirsiniz. Bu kayıtları sadece günde iki kez yaklaşık 20 dakika oynatın. Aksi takdirde, aynı şeyi her zaman dinleyerek kuşunuzu sıkabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.