10 Şeye Dokunduktan Sonra Ellerinizi Yıkamalısınız

0

Tuvaletten sonra ellerinizi yıkamak elbette dünyadaki en doğal şeydir. Ancak çoğu insan, tuvalet koltuğundan bile daha kirli olan birçok şey olduğunu öğrendiğinde şaşıracak. Aşağıdakilere dokunduktan sonra tekrar düşünün, çünkü ellerinizi daha sık yıkamak soğuk algınlığı, grip veya virüsden daha az etkilenmenizi sağlar.

1. Para
Nakit: Düşünmeden alırız ve cüzdanlarımıza koyarız. Ancak araştırmalar, ele aldığımız paraların ve banknotların üzerinde çok fazla kir olduğunu gösteriyor. Örneğin, çeşitli virüsler, kaka bakterileri, salmonella ve cinsel organlardan gelen bakteriler para üzerinde bulunmuştur. Yani, paraya dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Buzdolabının En Çok Bakteri Bulunan Yeri Neresi?

2. Menüler
Çoğu insan restoran menülerini iki eliyle alıp dalıyor. Ancak, araştırmalar ortalama bir menünün yaklaşık 200.000 farklı bakteri taşıdığını gösteriyor. Elbette menüye dokunmaktan kaçınamazsınız, ancak öğle veya akşam yemeği için seçiminizi yaptıktan sonra ellerinizi yıkayın.

3. Kapı kolları, tutamaçlar
Kapı tokmağı, kulp ve kolları tutmak çok hijyenik değildir. Özellikle umumi tuvaletlerde ve toplu taşıma araçlarında bakteri ve kirle doludur. Dışarıdan eve döndüğünüzde daima ellerinizi yıkayın. Evinizde En Çok Bakteri Bulunan Nesneler

4. Genel yerler
Herkesin gittiği yerlere gittiğinizde mecruben bazı şeylere dokunursunuz. Bu nedenle, bir kapı kolu, kol dayama yeri veya kalemi tezgahtan almadan önce bir süre düşünün.

5. Hayvanlar
Komşunuzun kedisini veya köpeğini kafasına okşadıktan sonra ellerinizi yıkama gereği hissetmezsiniz. Ancak, uzmanlara göre, yapmanız gereken budur. Hayvanlar, insanlar için de tehlikeli olabilecek çeşitli hastalıklar taşıyabilir.

6. Telefon ekranı
Telefonumuzu günün her saatinde alabiliriz. Hatta tuvalete gitsek bile. Küçük ekran çok fazla kir taşır. Bu nedenle, ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve telefon ekranınızı özel temizlik bezleriyle temizleyin. Eviniz İçin En Etkili Antibakteriyel Sprey

7. Mutfak
Mutfakta düşündüğünüzden daha fazla bakteri var. Örneğin çiğ eti kestiğiniz kesme tahtası bunların arasında. Bunu yaparken tavalar, bıçaklar, bulaşık havluları ve tezgah gibi şeylere dokunursunuz. Bakteriler nemi sever, bu yüzden yayılmasına izin vermeyin. Ellerinizi çok iyi yıkayın!

8. Kalemler
Bir ofisdeki ortak kalem, klozet kadar bakteri içerir. Bir meslektaşınızın kalemini kullandıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

9. Sabunluklar
Ellerinizi sabunla yıkıyorsunuz. Bu gayet iyi peki ya sabunluk üzerinde pompa. Doldurulabilir sabun dağıtıcıları özellikle bir bakteri kaynağıdır. Bu nedenle sabunluklarınızı düzenli olarak temizleyin. Antibakteriyel Sabun ve Jel Kullanmaya Gerek Var mı?

10. Havaalanı
Bir havaalanı diğer toplu taşıma araçlarıyla karşılaştırılabilir. Her gün binlerce insan etkili bir şekilde bakteri ve virüsleri yayarak havaalanında dolaşıyor. Özellikle kontrol sırasında kullanılan tepsiler çok fazla bakteri içerebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.