24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

0

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten kaynaklanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma olarak kendini gösterir. Uygulayabileceğiniz birkaç ipucu ile soğuk algınlığından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

İşte uzmanlar tarafından verilen ve soğuk algınlığından çok kısa bir sürede kurtulmanızı sağlayacak ipuçları…

1. Duş
Sabah burun tıkanıklığıyla uyandığınızda, güne başlamak için iyi bir yol, sıcak bir duş almaktır. Sıcak duştan gelen buhar, daha iyi nefes almanıza yardımcı olacaktır.

2. Kahvaltı
Sabah kahvaltınızı yapmadan önce biraz mürver şurubu almayı deneyin. Bu şurup bağışıklık sisteminize büyük bir destek sağlar ve vücudunuzdaki virüslerle savaşır. Doktorlar günde iki kez iki çay kaşığı mürver şurubu alınmasını önerir. Mürver şurubundan sonra yumurta gibi sizi gerçekten doymuş hissettirecek bir kahvaltı yapın. Yumurta, içerdiği amino asit nedeniyle vücudunuzdaki enfeksiyonlara karşı mücadele eder.

3. Öğle yemeği
Gerçekten üşüyorsanız ağır bir öğle yemeği sizi iyi hissettirmeyecektir. Bir kase sıcak tavuk çorbası, muz ya da nohut içeren bir öğle yemeği iyi bir seçenek olabilir. Bu yiyecekler hafiftir, ancak çözünür lif, protein ve potasyum içerir.

4. Egzersiz
Soğuk algınlığı nedeniyle kendinizi bitkin ve yorgun hissetseniz de hafif bir yürüyüş, soğuk algınlığını çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Enerjinizi artırır ve ayrıca daha iyi nefes almanızı sağlayarak burun tıkanıklığını sorununu giderir.

5. Burun spreyi
Hazırlayacağınız tuzlu suyu burun spreyi olarak kullanabilirsiniz. Daha rahat nefes almanızı sağlar. Burun spreyini gün içinde ve ayrıca yatmadan önce kullanın. Bu daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

6. Hidrasyon
Gün boyu yeteri kadar su içilmesi soğuk algınlığının geçmesinde çok önemlidir. Boğazınızdaki ve burnunuzdaki tıkanıklığı çabuk açmaya ve temizlemeye yardım eder.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.