5 Saniye Kuralı Ne Kadar Doğru?

0

‘Yere yiyecek bir şey düşürdüğünüzde 5 saniye içinde alırsanız, kirlenmemiş olur ve rahatlıkla yiyebilirsiniz’ inancını herkes bilir. Peki bu inanış ne kadar doğrudur?

5 saniye kuralını uygulayarak yere düşürdüğünüz yiyeceği alıp tüketir misiniz? Mideyi dezenfekte etmeye yardımcı doğal ilaç

Yere düşen herhangi bir yiyecek, 5 saniyeden önce yerden almış olsanız dahi kirlenmiş olur. Ancak bu, yere düşen her yiyeceğin çöpe atılması anlamına gelmez.

Yere düşen yiyeceğin tüketilip tüketilemeyeceğini, yiyeceğin barındırdığı nem, düştüğü zemin ve zemindeki kirlenme düzeyi gibi faktörler belirler.

Örneğin, muz, daha az nem içeriğine sahip olan ekmekten daha fazla mikrop alır. Ancak, ekmeğin de nereye düştüğünü dikkate almak çok önemlidir. Eğer sürekli temizlenen mutfak zeminine düştüyse ekmeği alıp tüketebilirsiniz.

Öte yandan, ekmek eğer sokakta yere düştüyse durum değişir. Çünkü, sokakta iyi dezenfekte edilmiş mutfak zemininden çok daha fazla bakteri vardır ve bunlar kesinlikle sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Ev dezenfektanını kendiniz yapabilirsiniz

Metal ve fayans gibi gözeneksiz yüzeyler çok fazla bakteri barındırırken, ahşap ve halı gibi gözenekli yüzeyler daha az bakteri barındırırlar.

Bilimadamları bu konuda bazı deneyler yaptılar ve halı gibi gözenekli yüzeylerin bakterileri emdiklerini, dolayısıyla yiyeceklere daha az bakteri geçtiğini tespit ettiler.

5 saniye kuralının doğruluk payı olmasına rağmen, yiyeceklerin çıplak gözle görülmeyen bir kirlenmeye maruz kalması muhtemeldir. Yiyeceğin türüne ve düştüğü yere göre karar vererek 5 saniye kuralını uygulayabilirsiniz. Eğer şüphe duyduğunuz bir durum söz konusu ise yiyeceği tüketmeyin, sağlığınızı riske atmayın. Doğal dezenfektan mendil tarifi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.