7 Adımda Zekanızı Geliştirin!

0

Elbette hepimiz zekiyiz, bazılarımız biraz daha zeki bazıları ise zirvede, mesela Einstein ya da Bill Gates.

Peki daha zeki olmak mümkün mü? Yakın zaman öncesine kadar zekanın genetik ve sabit olduğu biliniyordu. Ancak son araştırmalar gösterdi ki zeka da geliştirilebilir ve sınırlarını rahatlıkla aşabilir.

İşte daha güçlü, daha akıcı ve etkileyici bir zekaya sahip olmanın yolları.

1. Oyun Oynayın

sudoku

Bununla başlayabilirsiniz. 🙂

Evet, yanlış duymadınız. Aralarında şekil ve renk ortaklıkları olan kartlarla oynamaktan hoşlanıyorsanız eğlencenizi biraz daha karmaşık hale getirerek ve çeşitli kombinasyonlar geliştirerek zekanız için iyi bir şey yapabilirsiniz. Böylelikle beynin prefrontal korteksi güç kazanır, bellek merkezi daha fazla çalışır.

2. Mesela Puzzle

zeka

Puzzle oynamak birbirini tamamlayan çok sayıda parçayı yorumlama yeteneğinizi geliştirir. Bir Sherlock Holmes zekasına sahip olmak çok eğlenceli olacaktır. Polisiye roman ve filmlerin gizli katilini herkesten önce doğru tahmin etmek sizi arkadaşlarınız arasında bir adım öne çıkarabilir.

3. Meditasyon Yapın

meditating

Dikkatinizi canlı tutmak ve her an tetikte bekleyen bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız meditasyon şart. Meditasyon özellikle kısa süreli hafıza için birebir. Aslında en zor olanı da bir süre sonra unutmaya koşullandığımız bilgileri aklımızda tutmak değil midir zaten.

4. Dil Öğrenmeye Ne Dersiniz?

parlez-vous

Yeni bir ya da birkaç dil öğrenmek kelimelerin farklı dillerdeki anlamlarını düşünmek ve kullanmak da bir zeka geliştirme yöntemi. Yeni bir dil öğrendiğinizde beyindeki prefrontal korteksin adeta tutuşacağını söyleyebiliriz. Bu korteksin böylesine hareket kazanması çok önemli çünkü bir beyinde diğerlerinden daha yüksek fonksiyonların oluşması prefrontal kortekse bağlı.

5. Uyuyun

power-nap

Sadece çalışarak değil günde 90 dakika şekerleme yaparak da zekanızı geliştirebilirsiniz. Beynin hippocampus çıkıntısını şarj eden ve güçlendiren kısa uykular hafızayı ve anlatım yeteneğini geliştiriyor. Akşam eve gelir gelmez ya da hafta sonları bir öğleden sonra kestirmesi keyifli olduğu kadar yararlı da.

6. Spor Yapın

spor-yap

Her fiziksel aktivite zekayı güçlendiriyor. Koşmak, egzersiz yapmak, yüzmek, futbol oynamak, hepsi beyinden kaynaklanan nörotropi faktörünü geliştiriyor, yeni nöronların ve sinir kavşaklarının oluşmasını sağlıyor.

7. Kahve Olmadan Olmaz

cofferr

Filtre ya da sentetik ya da Türk kahvesi çok detaya girmeden kahvenin yoğun olduğu içeceklerin de zekada şimşekler çaktırdığını ekleyelim.  Kahve içmek nöronlar arasındaki elektriksel aktiviteye hız kazandırarak zekanın ve hafızanın gelişmesine yardımcı oluyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.