7 Diyet Yalanı

0
  1. Diyet yapmak pahalı

Aslına bakarsanız neye paranızı harcamak isterseniz oraya harcıyorsunuz. Önceliğiniz sağlıklı beslenme olursa o kadar da pahalı gelmeyecektir. Tabi ki günümüz koşullarında her gün et yiyebilmenizi beklemiyoruz; fakat onun yerine geçebilecek besin değerine sahip gıdalar var. Bu iş tam olarak bir öncelik meselesi. Merkeze kendinizi, sağlığınızı koyarsanız gerisi teferruat olacaktır.

  1. Sağlıklı besinlerin tadını sevmiyorum.

Araştırmalar çoğu insanın tadına bile bakmadan besleyici besinleri reddettiğini göstermekte. ‘Yararlı besin lezzetsizdir’ inanışı hakim. Fakat ‘mucizevi diyet yoktur; ama her besinin bizim için sakladığı mucizevi özellikleri vardır’ diye düşünüp bir şans verin. Bir gıdayı sevip sevmediğinize karar verebilmek için 10 kere tüketmiş olmanız gerekiyor. Çözüm önerisi: sevmediğiniz besinleri sevdiklerinizle birleştirip tüketmeyi deneyin.

  1. Bugün egzersiz yaptım, o dondurmaları yiyebilirim.

Yiyemezsiniz sevgili okur. J Egzersizi daha çok yiyebilmek için değil, oksijen kapasitesini arttırmak ve kaliteli sağlıklı bir yaşam için yapıyorsunuz.

  1. Hafta içi diyet yaptım, haftasonu ödüllendireyim kendimi

Diyet, beslenme düzeni demektir. Sizin gereksinimlerinizi karşılayan , diyetisyeniniz tarafından hazırlanmış en doğru program. Eğer haftasonu fazladan 2000 kalori alırsanız ayda 1, yılda 12 kilo alacaksınız demektir. Bir daha düşünün.

  1. Benim annem de şişmandı

Genlerimizin vücut şeklimizde etkili olduğunu biliyoruz. Fakat yüzde olarak yaşam tarzının, genetikten daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yani siz beslenmenize dikkat eder, sporunuzu yaparsanız, sadece anneniz değil anneanneniz de şişman olsa vız gelir.

  1. Zayıfken çirkin oluyorum

Hiçbir beslenme programı, sizin isteğiniz dışında devam etmez. İdeal ağırlık dediğimiz olgu, sizin kendinizi en mutlu hissettiğiniz ağırlıktır. Korkularınızı bir kenara bırakın.

  1. Benim kemiklerim iri

Literatürde iri kemik diye bir şey yoktur. Farklı vücut tipleri vardır. Örneğin aynı düzeylerde spor yaptığınız ve kas miktarlarlarınızın aynı olduğu biri, sizden daha kaslı görünüyor olabilir. Çünkü onun genleri, kaslı olmaya daha eğilimlidir. Siz daha fazla spor yaparak vücut tipinizi değiştiremezsiniz. Sadece şişman bir elmayken zayıf bir elmaya dönüşürsünüz.

 

Kendinize yalan söylemeyi bırakın ve odaklanın.

Daha sağlıklı olacağınız,  daha güzel hissedeceğiniz günlere…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.