7 Maddede Obeziteye Dur Deyin

0

Geçen hafta çocukluk çağı obezitesinin sonuçlarını, ne kadar tehlikeli olduğunu, yazmıştım. (Buradan okuyabilirsiniz.)  Sorunun ciddiyetini anladıysak artık çözüme geçelim diyorum. Öncelikle çocuğunuzun yeme davranışlarını bir düşünün. Verdiğiniz harçlıkları nasıl değerlendirdiğini biliyor musunuz mesela? Okulda çıkan menüleri ya da?

Her çocuk birbirinden farklı olduğuna göre, beslenme alışkanlıklarının farklı olması da olağandır ve beslenme tedavisi de kendisine özgüdür. Fakat genel anlamda hepsinin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu konulara dikkat ederek çocuğunuzun daha fazla kilo almasına engel olabilirsiniz. Kilo almasını önlemek diyorum ‘kilo verdirmek’ değil çünkü burada amaç. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlamaktır. Zaten büyüme gelişme çağında olduğundan boyunun uzamasıyla serpilip gencecik bir insan olacaktır.

Şimdi hazırsanız başlayalım. An itibariyle denetim gerektiren bir sürece giriyoruz. ‘Çocuklarımız geleceğimizdir’ ve ‘ne yersen o sun’ sözlerine istinaden; artık çocuğunuzun ne yiyip içtiğini takip etmenizi istiyorum.

Gelin şimdi madde madde obezite nedenlerini inceleyelim.

  1. Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın

Yaşadığım deneyimlerde pek çok şişman çocuğun kahvaltı alışkanlığı olmadığını gördüm.  Sonuç 16-17 saat süren uzun açlıklardan sonra vücudun bol şekerli bol yağlı besinlere yönelerek açığı kapatmaya çalışması. Yapmayın, kahvaltı bizim için en önemli öğündür. İdeal kahvaltı çocuklarda mutlaka süt, yumurta, peynir gibi protein kaynaklarını içermeli; çocuğun isteğine göre 5-6 adet zeytin veya 2 ceviz içi de yenebilir.

  1. Eve abur cubur almayın

Evinizde abur cubur bulunması demek, çocuğa bunları yeme hakkı tanımak demektir. Siz nereye saklarsanız saklayın,  çocuk onlara mutlaka ulaşır. En iyisi hiç almamak evde hiç bulundurmamaktır. Paket gıdalarda bulunan fazla şeker ve yağ çocuğun kilo alımını arttırdığından bunların tüketimi bırakıldığında otomatik olarak boy-kilo dengelenecektir.

  1. Yemesi için peşinden koşmayın

Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. ‘ Arkandan ağlar, köpek ısırır ’ klişelerini bir kenara bırakın. Doymuş olmasına saygı gösterin ve ısrar edip peşinden koşturmayın. Bir süre sonra çocuk bunu size karşı kullanmaya başlayabilir.

  1. Yeni tatlar deneyin

Çocuklar genellikle, alışkın oldukları tatları ister, bunların dışındaki besinlere karşı önyargılı davranırlar.  Her gün köfte patates isteyebilir. Yapmayın. Eğer açsa ve her ihtimale karşı köfte bulundurmuyorsanız o sebzeyi mutlaka yiyecektir. Bana güvenin.

  1. Spor yapmasını sağlayın

Spordan kastettiğim, vücut geliştirme değil basketbol , voleybol gibi takım sporlarıyla çocuk hem sosyalleşecek hem de hareket imkanı bulacaktır.  Ancak yaşına beden yapısına uygun ‘doğru’ sporu seçmesini sağlamalısınız. Örneğin gelişme çağında yüzücülük yapan kız çocuklarında anatomiye çok da uygun olmayan şekilde geniş omuzlar ortaya çıkabilmekte.

  1. Anneler, kendinize gelin

Çocuğun yememesinden ya da fazla yemesinden paniğe kapılmayın. Çocuklar çok akıllıdır, beden dilinizden ne hissettiğinizi algılayıp tepki geliştirebilirler. Çocuklarınıza güvendiğinizi onlara hissettirin mutlaka.

  1. Bir tane tabak kullanın

Orta boy bir tabağa bütün besinlerden yemesi gereken miktar kadar koyun. Böylece hem dolu gözüken tabak ruhunu doyuracak, hem de porsyion kontrolü sağlayacaktır.Aynı zamanda çocuğunuzu da yeteri kadar yediğine inandıracaktır.

 


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.