7 Maddede Sıcaklarda Sağlıklı Beslenme

0

Kışın, yaz gelse de bikinilerimizi giyip denize girsek; yazın da kış gelse de bi ferahlasak şu sıcaklardan kurtulsak diyoruz. İnsanoğlunu memnun etmek zor. Her koşulda elinde olmayanı istiyor.

Halbuki metabolizma sıcağa da soğuğa da uyum sağlayacak şekilde işliyor.

Size de sadece birkaç küçük ipucuyla metabolizmanızın işini kolaylaştırmak kalıyor.

50 derecelere dayanan şu sıcak havalarda doğru beslenmemek, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hissinden tutun da baygınlıklara kadar sebep olabilir.

Nasıl Beslenelim?

  • Kahvaltılarınızı yarım yağlı peynir, yumurta ve bol sebzelerle yapmayı ihmal etmeyin.
  • Çay, kahve gibi diüretik ( su tutucu) içeceklerden uzak durun.
  • Normalden fazla terlediğiniz günlerde 1 şişe maden suyu için.
  • Günde en az 10 bardak soğuk su içmeyi unutmayın. Soğuk su, mideyi daha hızlı terketip; kana çabuk karışır.

*Vücudun ne kadar dehidrate(susuz) kaldığının en önemli göstergesi idrar rengidir. İdrarınız renksiz olana dek su içmeye devam etmelisiniz.

  • Ağır şerbetli tatlılar yerine, Romalı mucitlerin dünyaya armağanı ‘dondurma’ yı tercih edin. Günde 2 top kadar tüketebilirsiniz.

*Paket dondurmaları, içerdikleri yüksek orandaki yağ nedeniyle önermiyorum. Daha çok yerel üretim yapan yerleri tercih edin.

  • Kızartma, kavurma gibi ağır yiyeceklerden kaçının, kalbinizi yormayın. Zeytin yağıyla yapılmış hafif sebze yemeklerini tercih edin.
  • Sıcak havalarda mikrobiyal üremeler sıkça yaşanabileceğinden, pişmiş gıdaları buzdolabı dışında bırakmayın ve sebze-meyveleri bol suyla yıkamaya özen gösterin.

 

 


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.