9 İşaret Demansın Erken Evrelerini Gösterebilir

0

Demans düşündüğünüzden çok daha sık görülür. NHS’ye göre, 65 yaş üstü 14 kişiden biri demans geliştirecek, bu sayı 80 yaş üstü insanlar için 6’da 1’e yükselecek. İlk semptomlar kişiden kişiye göre değiştiği için birisinin gerçekten demans olup olmadığını belirlemek her zaman çok kolay değil.

Bu dokuz ince değişiklik demansın erken evrelerini gösterebilir.

9. Zaman ve yer
Demans hastaları için zaman ve yavaş yavaş yol bulma kabiliyeti azalır. Örneğin, birinin süpermarkete girdiği ve oraya nasıl ulaştığı hakkında hiçbir fikri olmadığı olabilir. Saati söylemek ya da hangi günde, hangi yılda olduğunu söylemek zorlaşır.

8. Yazma
Bu, yukarıdaki belirti ile yakından bağlantılıdır. Bir adres yazmak, doğum günü kartı veya herhangi bir yazı yazmak zorlaşır. Bir şeyleri yazarken doğru kelimeleri bulmak özellikle zordur. Konsantrasyon problemleri de yazarken ortaya çıkar, çünkü demansın ilk aşamalarında olan insanlar bir cümleyi bitirecek kadar konsantre olamazlar. Demans olmamak için nasıl beslenilmeli?

7. Kısa süreli hafıza
Demansın en sık görülen erken belirtilerinden biri kısa süreli hafıza problemleridir. Elbette belirlemek zor çünkü herkes bazen anahtarlarını veya telefonunu nereye koyduğunu unutuyor. Bununla birlikte, bunamada, unutkanlık daha ciddidir ve daha sık gerçekleşir. Olaylar çoğu zaman en mantıksız yerlerde tekrar bulunur. Örnekler, buzdolabında veya mikrodalgada bir cüzdan veya anahtar olabilir.

6. Ruh hali
Ani ruh hali dalgalanmaları ve davranışlardaki değişiklikler genellikle demansın erken evrelerinde olan insanlarda görülür. Demanslı insanlar depresyondan muzdarip olabilir, ancak ani değişiklikler demans işareti olabilir. Ani bir kahkaha patlaması veya açık bir neden olmadan ağlama en yaygın belirtilerden biridir.

5. Doğru kelimeleri bulmak
Demans hastaları için doğru kelimeleri bulmak genellikle zordur. Bu, sadece zor kelimeleri bulamadıkları anlamına gelmez. Genelde insanların veya genel mutfak eşyalarının ve ürünlerin adları insanların hatırlaması zor olan şeylerdir. Yabancılar için demans hastalarıyla yapılan konuşmaların sorunsuz bir şekilde sonuçlanmaması şaşırtıcı olabilir. Görüşmeler sıklıkla kısalır, çünkü söz konusu kişi nasıl devam edeceğini bilemez. Alzheimerin 8 erken işareti

4. Tekrarlama
Demansın erken evrelerinde olan insanlar genellikle kendilerini tekrar ederler. Aynı hikayeleri tekrar tekrar aynı şekilde anlatırlar veya tekrar tekrar aynı soruları sorarlar. Tekrarlama sadece konuşurken veya sosyalleşirken gerçekleşmez, aynı zamanda: görevleri yaparken de olur. İnsanlar belirli bir görevi üst üste birkaç kez tekrarlar.

3. Çaresizlik
İnsanlar aniden sosyal aktivitelerle ve daha önce sevdikleri hobilerle daha az ilgileniyor gibi görünüyor. Bunun yanı sıra, demansı olan insanlar da öncekinden çok daha az enerjiye sahipler, bu yüzden yorgun ve kayıtsızlar ve normalden daha fazla uyuyorlar.

2. Konsantrasyon problemleri
Konsantrasyon problemleri demans hastaları için ortak bir konudur. Bu problemler genellikle problem çözme veya organize etme ve planlama görevleriyle ilgilidir. Önceden planlamak veya önceden belirlenmiş bir planı takip etmek genellikle çok zordur. İnsanlar ayrıca sayılarla daha fazla sorun yaşayabilirler. Beyin için en kötü 7 gıda

1. Ev işi
Yemek pişirmek veya temizlik yapmak gibi ikinci bir özellik olan ev işleri aniden imkansız bir görev haline gelir. Demans hastaları için, hangi sırayla bir görevi yerine getirmeleri ya da hangi rotayı izlemeleri gerektiğini bulmak zorlaşır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.