Adaçayı Esansiyel Yağının Olağanüstü Faydaları

0

Adaçayı bitkisi, yemeklerde baharat olarak kullanılırken, çayı da yapılarak tüketilir. Adaçayının sayısız sağlık ve güzellik faydası vardır. Bitkiden buhar damıtma yoluyla elde edilen adaçayı yağı da, uzun yıllardır pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

Adaçayı esansiyel yağı, hormonların dengelenmesinden libidoyu artırmaya, gözenekleri küçültmeden ince çizgileri hafifletmeye kadar pek çok amaçla değerlendirilmektedir.

Rahatlama sağlar
Adaçayı esansiyel yağı, stres ve kaygı sorunu yaşayanlar için idealdir. Çünkü adaçayı yağı, sinirleri yatıştırıcı özelliklere sahiptir. İyi bir uykusu için, bedeni ve zihni rahatlatmaya yardımcı olması açısından gece adaçayı esansiyel yağı kullanılabilir.

Ruh halini iyileştirir
Adaçayı esansiyel yağı, ruh halini iyileştirici, mutluluk verici özellikleri nedeniyle hafif depresyonla mücadele için kullanılmaktadır.

Kas spazmlarını geçirir
Kas spazmları yaşıyorsanız, kaslarınıza adaçayı esansiyel yağı ile masaj yaparak rahatlatabilirsiniz.

Aşırı gaz giderir
Şişkinlik ve gaz sorunları için, karnınıza adaçayı esansiyel yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Hormonları dengeliyor
Menopoz semptomlarını hafifletmek için de adaçayı esansiyel yağı kullanılır. Çünkü, adaçayı bitkisinden elde edilen bu yağ, hormonları dengeleme özelliğine sahiptir.

Libidoyu artırıyor
Cinsel isteği artırmak için adaçayı esansiyel yağı güvenilir bir kaynaktır. Mevcut libido takviye ilaçlarının aksine adaçayı esansiyel yağının olumsuz yan etkilere neden olma olasılığı daha azdır.

Kan basıncını düşürür
Kan basıncını kontrol altında tutmak için adaçayı esansiyel yağı kullanılır. Çünkü kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur.

Diş etlerini güçlendirir
Su ve birkaç damla adaçayı esansiyel yağı ile gargara yaparak, diş etlerinizi güçlendirebilirsiniz. Adaçayı esansiyel yağı, diş etlerinin görevlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olan büzücü özelliklerine sahiptir.

Büyük gözenekleri küçültür
Ciltteki büyük gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlamak için yüzünde de adaçayı yağı kullanabilirsiniz. Adaçayı yağı, aynı zamanda cildinizdeki yağlanmayı da dengeleyebilir.

Diğer cilt sorunlarıyla mücadele
Adaçayı esansiyel yağı, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan, sivilce ile mücadele için de kullanılabilir. Ayrıca, yüzünüzdeki ince çizgilerin oluşumunu ve mevcut çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Uyarı
Hamile ve emziren kadınlar, bu esansiyel yağı kullanmamalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.