Adaçayının Faydaları Nelerdir

0

Son zamanlarda esen doğallık rüzgarından dolayı insanlar doğal ürünlere eğilmiş durumdalar. Yedikleri yemekten içtiklerine kadar, hatta bakım ürünlerine kadar her yerde doğal ürünler tercih eder oldular.

Özellikle sağlığına ve formuna dikkat etmek isteyen kadınlar bitki çaylarına yöneldiler. Bu furya sayesinde hangi bitkinin neye iyi geldiğini de öğrenmiş oluyoruz. Mesela karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yeşil çay en çok tercih edilen çaylardan biri oldu.

Bu bitki çaylarından biri de adaçayıdır ki faydaları saymakla bitmez. Halk arasında yer yer dişotu olarak da bilinir adaçayı. Adaçayının kullanılan kısımları yapraklarıdır. Mayıs ve haziran aylarında toplanan adaçayının yaprakları tüketilir.

Peki adaçayı nasıl hazırlanır? Bir tutam adaçayı yaprağını bir bardak suda kaynatıyoruz ve 10 dk kadar demlenmeye bırakıyoruz. Günde bir iki bardak adaçayı içebilirsiniz.

Şimdi gelelim adaçayının faydalarına…

Adaçayı boğaz ve bademciklerdeki iltihaplara karşı yararlı bir bitkidir. Bunun dışında diş eti hastalıklarında da gargara olarak kullanılır. Böyle bir probleminiz varsa günde iki kez gargara olarak kullanabilirsiniz.

Vücut direncini arttırır, kişinin hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır. Grip olduğunuz anlarda tüketebileceğiniz bir bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, yemeği fazla kaçırdıysanız hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile sindiriminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Adaçayından terlemeyi önleyici ilaçlar yapılmaktadır.

Adaçayının içinde öksürüğe iyi gelen bir madde olan cineol maddesi vardır. Öksürüğe karşı adaçayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca son araştırmalar gösteriyor ki adaçayının hafıza üzerine de etkileri vardır. Unutkanlık sorununuz varsa adaçayı tüketmeniz hafızanızda olumlu etkiler gösterecektir.

Adaçayı dişler için de faydalıdır. Dişleri destekler ve beyazlamalarını sağlar.

Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Her bitkisel ürün gibi sürekli kullanımı uygun görülmez. Bu sebeple belli aralıklarla kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hamilelik şüphesi olan bayanların  kullanması uygun görülmez.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.