Adet Öncesi Semptomları Nasıl Giderilir?

0

Premenstrüel Sendrom veya PMS, adet başlamasından bir hafta önce kadınların maruz kalabileceği belirtilerin bir kombinasyonunu ifade eden bir addır. Kadınların yaklaşık % 85’i bazı PMS semptomlarını yaşıyor.

Bu semptomlardan bazıları şunlar:
Gerginlik ya da endişe
Duygudurum değişiklikleri veya depresif ruh hali
Ağlama
İştah değişiklikleri ve yeme isteği
Uyku güçlüğü
Cinsel istekte değiştirme
Eklem veya kas ağrısı
Baş ağrısı
Yorgunluk
Sıvı tutma
Şişkinlik
Göğüslerde hassasiyet
Akne
Konstipasyon veya ishal gibi sindirim sorunları

Neyse ki menstruasyon başladıktan sonra PMS semptomları dağılmaya başlar.

Hormon Dengesi için Uçucu Yağlar

Birçok kadın, hormon dengesi için uçucu yağlar kullanarak kramp, PMS ve diğer semptomları hafifletebilmektedir.

Bu yağların birçoğunun gebelik sırasında kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Bazı uçucu yağlar gebelik sırasında uterus kasılmalarına ve kramplara neden olabilir.

Kadınların hormonlarının dengelenmesine yardımcı olan 3 ana yağ vardır. Adaçayı, lavanta ve nane… Ayrıca sardunya, rezene, papatya, bergamot, greyfurt, gül, ylang ylang, selvi ve biberiye yağları da iyi gelmektedir.

Adaçayı

Adaçayı, ağrıyı hafifletmek, stres duygusunu azaltmak ve hormon dengesini iyileştirmek harika bir yağdır.

Adaçayı, vücuttaki östrojen üretimini dengelemeye yardımcı olan hormona benzeyen bileşenlere sahiptir. Çalışmalar, adaçayının ps ve menstruel krampları azalttığını gösteriyor.

Lavanta

Lavanta, en iyi araştırılmış uçucu yağlardan biridir. Hormonları dengelerken ağrı kesici (özellikle PMS ve menstrüel semptomlarla ilişkili karın krampları) ayrıca stres ve depresyon duygularını azaltmak, mideyi sakinleştirmek ve baş ağrılarını hafifletmek gibi birçok yararlı özelliği vardır.

Nane

Nane, PMS veya menstrüel sorunlar için tipik olarak kullanılan bir yağ değilken, birçok kadın adet öncesi veya adet dönemlerinde baş ağrısı çeker. Nane yağının baş ağrısı yoğunluğunu önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir.

Bu Yağlar Nasıl Kullanılmalı?

PMS Banyo Karışımı

Sıcak bir banyoda 3 damla rezene, 2 damla papatya, 2 damla sardunya ve 2 damla lavanta ekleyin. Banyoya ilave edilmeden önce bu yağların 1/4 fincan Epsom tuzu ile karıştırın. Böylece yağların suyun üzerinde yüzmesini önlersiniz.

PMS Hormonal Dengesi Karışımı

PMS, menstrüasyon öncesi hormon dalgalanmalarının neden olduğu hormonal ve nörotransmitter dengesizliğinden büyük ölçüde etkilenir. Bundan dolayı hormon ve nörotransmitter dengesinin iyileştirilmesi, PMS ve diğer kadın hormonu sorunlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Basit bir aromaterapi formülü, 2 damla adaçayı yağı, 1 damla sardunya yağı ve 1 damla ylang ylang yağıdır.

Menstrüel Masaj Karışımı

6 damla lavanta, 3 damla adaçayı ve 3 damla gül yağı kullanın. Bunları, 4 çay kaşığı hindistancevizi, tatlı badem veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirin. Bu yağ karışımı daha sonra karın, arka veya vücudun her tarafına sürün.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.