Aft (Ağız Ülseri) İçin Ev Çözümleri

0

Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile zordur. Birçoğu, bir iki hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Ciddi bir durum söz konusuysa, olağandışı büyük bir yara varsa veya yara sürekli tekrarlıyorsa yüksek ateş yapıyorsa bir doktora görünmek gerekir. Aksi halde evde yapabileceğiniz çözümlerle ağız yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine sağlar.  Evde Doğal Olarak Ağız Çalkalama Suyu Yapın

1. Aloe Vera

Genellikle “ilk yardım santrali” olarak adlandırılan aloe vera, iyileşmeyi hızlandırdığı ve sancılar için ağrı kesici olduğu bilinmektedir. Anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere ek olarak , amino asitler ve C, B1, B2 ve B6 vitaminleri yoluyla cilde faydalar sağlar. Aloe aynı zamanda aspirin gibi iltihaplanmayı azalttığı ve ağrıyı azalttığı bilinen salisilatları da içerir.

Aloe vera jelini bir pamuklu çubuk ile yaraların üzerine direkt sürülebilir. İsterseniz Aloe Vera jeyi suyu içebilirsiniz.

Aloe Vera suyu yapmak için, yaprakların iç kısmını kesin ve jeli çıkarın. İki yemek kaşığı kadar jeli çıkardıktan sonra inceltmek için blendera koyun. İsterseniz içine hindistan cevizi yağı da ilave edebilirsiniz.

2. Alman Papatyası Çayı
Papatya, rahatlamayı sağlamak ve uykuyu getirmek için sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Sadece alkalin değil, yara başlarını tahriş eden asitlerin nötralize edilmesine yardımcı olur. Alman papatyası, özellikle antabolikrobabol olarak bilinen, antimikrobiyal ve yatıştırıcı özelliklere sahip bir bileşim içerir ve iltihaplanmayı azalttığı bilinmektedir.

İhtiyacınız olan tek şey, bir papatya çayıdır. Bir çay poşeti kullanılıyorsa, bir dakikalığına suya batırın veya kuru çiçekler kullandıysanız, üç ila dört dakika boyunca tülbentin içine demlendirin. Daha sonra, çay poşetini veya çaya batırılmış pamuğu yaralarınızın üzerinde 10 dakika boyunca tutun. Günde iki kez uygulayın. Dişlerinizde Tartar Ve Plak Oluşmasını Önleyin

3. Adaçayı
Adaçayının, sağlığı geliştirici özellikleri ile bilinir. Adaçayı, uçucu yağlar, flavonoidler ve fenolik asitler çeşitliliği sayesinde tıbbi ve mutfak amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Adaçayı, iltihaplanmayı azalttığı gibi, virüs ve bakterileri öldürmektedir.

Yarım fincan suyun içinde iki çay kaşığı adaçayını demleyin. Suyu kaynatın ve 10 dakika kadar demleyin. Yeterince soğumadan karışımı ağzınıza alın ve çalkalama yapın. Ardından tükürüp soğuk su ile ağzınızı durulayın. Yara iyileşene kadar günde iki ila üç kez durulama için kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.