Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

0

Ağız içinde özellikle yanakların iç kısımlarında çıkan yaralar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren esrarengiz ağız ülserleridir. Çünkü ağzınızdaki yaralara neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yanağınızı / ağzınızı ısırmak, sürtünme, stres, genetik ve hatalı bir bağışıklık azalması neden olabilir.

Önceleri bir kırmızılık olarak başlar daha sonra ortası beyaz veya sarı iltihap oluşur. Peki bu durumda yaraları geçirmek için ne yapabilirsiniz?

1. Uyuşturma Spreyi
Nane ve okaliptüs uçucu yağının her ikisi de anti-enflamatuar özelliklere sahipken, aynı zamanda anti-mikrobiyal ajanlar olarak çalışır (bu nedenle enfeksiyon olasılığını azaltır) yara çevresindeki dokuları sıkılaştırmaya yardımcı olan büzücüler, şişme veya potansiyel sıvı birikiminden kaynaklanan daha fazla rahatsızlığı giderir. Bu yağların her ikisinin de soğutma özellikleri sinir uçlarını da uyuşturabilir.

İhtiyacınız olacak malzemeler
-2 çorba kaşığı zeytin ya da üzüm çekirdeği yağı
-10 damla nane esansiyel yağı
-8 damla okaliptüs esansiyel yağı

Yapılışı
Zeytin veya üzüm çekirdeği yağını bir cam şişe içine dökün, esansiyel yağları ekleyin. Şişeyi kapatın ve iyice çalkalayın. Ağrıyan yerine üzerine doğrudan püskürtün. Her kullanımdan önce çalkalayın.

2. Papatya Çayı Poşeti
Papatya, uykuyu getirmek, gevşemeyi teşvik etmek ve sindirime yardımcı olmak için en yaygın olarak kullanılan birkaç bitkiden biridir. Bisabolol veya levomenol adı verilen kimyasal bir bileşik, Alman papatyası içinde doğal olarak bulunur ve enflamasyonu azalttığı ve ayrıca antiseptik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu özelliklerin ikisi de, ağız yaralarının ağrısını azaltmaya ve potansiyel olarak iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Papatyayı demleyin veya poşet çay ise sıcak suya batırın. Günde iki kez 5-10 dakika boyunca ağzınıza gargara yapın.

3. Adaçayı
Adaçayı, mutfak dünyasında yaygın olarak kullanılır ve aynı zamanda homeopatik tıpta ve ev ilaçlarında yıllardır yaygındır. Ağız yaraları için de çok etkilidir.

Kurutulmuş adaçayı kullanıyorsanız, suyunu kaynatın ve otları 10 dakika kadar demleyin. Süzülen su ile 1 dakika ağzınızı çalkalayın.

4. Karanfil Yağı Pamuk Topu
Karanfil yağı, güçlü bir ağrı kesici olan eugenol içerir ve hastaları rahatlatmak için yıllardır diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Eugenol bugün hala kullanılmaktadır.

İhtiyacınız olacak malzemeler
1/2 çay kaşığı zeytinyağı
-4-5 damla karanfil uçucu yağı
-Top pamuklar
su / tuzlu su

Temizlemek için ağzınızı ılık su veya tuzlu su ile çalkalayın. Karanfil yağını zeytinyağıyla karıştırın ve bir pamuk topunu ıslatın. Uyuşukluk için pamuk topunu 5-8 dakika boyunca doğrudan yara bölgesine uygulayın.

5. Yoğurt yiyin
Yoğurt, fermente bir üründür. Bakteriyel fermantasyon ile üretilir, yani karbonhidratları organik asitlere dönüştürmek için bakteri veya maya kullanılır. Dünya çapında beğenilen bakteri bakımından zengin bir maddedir. Bağırsak florasına iyi geldiği gibi ağzınızdaki bakterileri dengeler.

Günde en az 1 yemek kaşığı 3 kez yiyin.


Share.

About Author

Comments are closed.