Ağlamanın 7 Önemli Yararı

0

Bazıları gözyaşlarını bastırmaya çalışır çünkü zayıf görünmekten korkarlar. Ancak bilim size bu gözyaşlarını engellememek için yedi iyi neden sunuyor.

Yapılanbir araştırmaya göre erkeklerin dört haftada ortalama 1 kez ve kadınların dört haftada ortalama 2,7 kez ağladığını göstermektedir. Bu hiç de az değil! Aşağıda ağlamanın faydalarına bir göz atın.

1. Ağlamak sizi sakinleştirir
2014 yılında yapılan araştırmalar ağlamanın rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmada ağlamanın, insanların rahatlamasına yardımcı olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirdiği açıklanmaktadır. Stresle Başa Çıkmanın 5 Püf Noktası

2. Size daha fazla destek verir
Bazen bir şeyin sizi ne kadar rahatsız ettiğini anlamazsınız, ama ağlarken aniden daha iyi anlarsınız. 2016 yılında yapılan araştırmalar ağlamanın sözde bağlanma davranışı olduğunu göstermektedir. Bu, ağlamanın insanların sizi rahatlatmasını ve sizi desteklemesini istediği anlamına gelir.

3. Gerçekten acıyı hafifletir
Ağladığınızda, bir şey sizi üzdüğü için, acı genellikle oldukça keskindir, ancak ağladıktan sonra rahatlamış hissedersiniz. Bu size tanıdık geliyor mu?Araştırmacılar, ağladığınızda vücudunuzun oksitosin ve endorfin ürettiğini belirtiyor. Bu bileşenler insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

4. Size daha iyi bir ruh hali verir
Vücudunuz, yukarıda açıklandığı gibi, ağladığınızda oksitosin ve endorfin üretir. Bu yüzden ağlamadan sonra kendinizi daha iyi hissettirir ve sizi daha iyi bir ruh haline sokar. Stres İnsan Vücudunu Nasıl Etkiler?

5. Daha az strese neden olduğu söylenir
Çok fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak araştırmacılar ağlamanın stresi azaltabileceğine inanıyorlar. Ağladığınızda, gözyaşlarınız belirli bir konsantrasyonda stres hormonu içerir. Bu stres hormonları, ağlarken vücudunuzu terk eder ve araştırmacılar, ağlamadan sonra daha az stres yaşadığınıza dair bir teori geliştirdiler.

6. Bakterilerden korur
Gözyaşları, gözlerinizin temiz kalmasına yardımcı olan lizozim adı verilen bir şey içerir. 2011 yılında yapılan araştırmalar, lizozimin bazı bakteri türlerini girme riskini bile azalttığını gösteriyor. Sakin ve Stressiz Olmanızı Sağlayacak 7 Gıda

7. Bu görüşünüzü artırabilir
Çoğu insan gözyaşlarını ağlarken yanaklarınıza dökülen damlalar olarak bilir, fakat aynı zamanda ‘bazal gözyaşı’ adı verilen bir şey vardır. Bu, göz kırptığınızda üretilen sıvıdır. Gözlerinizi nemli tutar ve net bir şekilde görmenizi sağlar. Bazen gözleriniz biraz kuru olabilir ve bu da sizi biraz daha az görmenizi sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.