Mide Yanmalarından Şikayetiniz Varsa

0

En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de mide sorunlarıdır. Gelin hep birlikte midemizi korumanın yollarını beraber inceleyelim:

Midemizin baş düşmanı ne yazık ki stres, yaşadığımız sıkıntılar ve düzensiz beslenmedir. Mide ağrısı olan kişilerin çoğu yemek yemeden önce ” Acaba bunu yersem mideme dokunur mu?” sorusunu sıklıkla sorarak hayatlarının büyük bir kısmını kısıtlamalarla yaşamaktadır.

Peki az yemenin bize bir faydası var mı? Maalesef fazla aç kalmakta midemizi yıpratıp mide duvarına zarar vermektedir. Midemize zarar veren şeylerden biride aşırı soğuk ve aşırı sıcak tüketilen besinlerden kaynaklanıyor. Birçoğumuzun ihmal ettiği önemsemediği bir konu olsa da mideyi yormaktadır. İşte bu yüzden yiyecek ve içeceklerimizi ılık tüketmekte fayda vardır.

  • İlgili: Mide ekşimesi için az bilinen doğal ilaçlar

Uyulması gereken bu kuralları ihmal etmemeliyiz

Fazla kilolu olmakta mide sıkıntılarını yaşatacak özelliklerden biridir. Bu yüzden normal kilomuzda olmamız yararlı.

Farkında olmasak da yaptığımız hatalardan ve ihmallerden biri de bilinçsiz içilen ilaçlardır.

Kullanılan alkol ve sigarada önemli ölçüde mide sorunlarını arttırır.

Biliriz ki kızartma ve aşırı yağlı yiyecekler midemizi oldukça yorar. Bunun yanı sıra sebzeleri pişmiş ve meyveleri kabuksuz tüketmek kendimize yapacağımız bir iyiliktir.

Bir diğer önlem de hayatımızdaki kafein, çikolata ve asitli içecekleri ya tam anlamıyla çıkartmak ya da az bir şekilde tüketmektir.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler;

Karnabahar

Kışın yiyebileceğiniz en güzel besinlerden biridir Karnabahar. Midenizi rahatlatmak ve asit sıkıntılarından korumak için haşlayarak tüketebilirsiniz.

Lahana

Keyifle yiyebileceğiniz salataların vazgeçilmezi bir besindir. Olabildiğince çiğ tüketmenizde fayda var. Lahananın ülserin ve gastritin en iyi düşmanı olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra lahana, kereviz ve havucun suyunu sıkıp sabah akşam içmeniz gün boyu sizi yaşayacağınız sıkıntılardan korur.

Patates

Yemeklerimizde çok fazla tükettiğimiz patatesin çiğ olarak suyunun içildiğinde mide yanmasına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Patates suyunun nasıl yapıldığını ve faydalarını okumak için tıklayın

Zeytinyağı

Zeytinyağı, çiğ olarak tüketildiğinde besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.


Share.

About Author

Comments are closed.