Aile Danışmanlığı Nedir ve Ne Sağlar?

0

Aile yasası (Family Law Act) çervesi içinde sunulan danışmanlık hizmetlerine aile danışmanlığı adı verilse de bu mesleğin çalışma alanına bakıldığında oldukça geniş bir yelpaze görülecektir. Bİr aile danışmanı, ilişkilerinde sorun yaşayan insanların (ki bu sorunlardan en başta  gelenleri eş,aile ve çocuklar ile yaşananlar olmaktadır) bu sorunları aşmasına yardımcı olur.

Şu noktanın altını çizmekte fayda var: Aile danışmanı, aileyi oluşturan kişileri değil, kişiler arasındaki ilişki ve iletişimi irdeler. Bu ilişkinin aksayan, tıkanan taraflarını tespit eder ve aile üyelerinin de bunu göresini sağlayarak ailenin kendi çözümünü bulması için yol gösterir.

Aile danışmanlığı ile psikoterapi arasındaki fark, aile danışmanlığında terapide olduğu gibi kişiyi tek başına değil aksine, ailenin bütünü içinde ele alıp incelemesidir. Kişilerin yaşadığı sorun ya da sorunlar, aile sistemi merkez alınarak değerlendirilir. Bu bakış açısında, kişiler “sorunlu” olarak algılanmaz, aile sisteminde ve işleyişte oluşan sorunlar tespit edilir ve değerlendirilir. Oysa bireysel terapide “sorun” tek bir kişidedir ve onun değişimi hedeflenir.

Aile danışmanlığı seanslarında başvuran kişiyle teke tek bir görüşme yapmak yerine aile üyelerinin tamamı ile görüşülür. Genellikle karşılaşılan eşlerin ya da anne-baba ve çocukların seanslara birlikte gelmesidir.

Her aile kriz yaşar. Bunlar gelişimsel olabileceği gibi (örneğin çocuğun okula başlaması, ergenlik…vb.) durumsal (aldatma,ölüm..vb.)  da olabilir. Bu kriz anları aile bireyleri tarafından her zaman başarılı ve sağlklı bir şekilde yürütülemeyebilir. Aİle danışmanı, bu kriz anlarında da devreye girerek sorun alanlarını tespit eder ve bu sorunlara uygun çözümleri aile ile birlikte bulur.

Süreç başladığında yapılan görüşme ya da testlerle sorunlar tespit edilir ve aileye bu sorunlara ve çözüm önerilene bağlı olara 5 ila 10 seans arasında danışmanlık verilir. Kimi durumlarda 2 ya da 3 seansın yeterli olduğu ailelerle de karşılaşılabilmektedir. Her seans 60-90 dakika arasında sürer.

Aile Danışmanlığı Çalışma Alanları

– Eşler Arası İletişim Problemleri ve Çatışmalar

– Boşanma Süreci ve Bu Sürecin Yönetilmesi

– Boşanma Sürecinde Çocuk-Ebeveyn İlişkisi

– Okul Problemleri

– Aile İçi İletişim

– Aldatma

Yukarıdaki konulara ek olarak, aile içi iletişimin ve ilişkinin dengesini yitirerek aile fertlerini mutsuz ettiği her durumda aile danışmanına başvurulabilir.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.