Akciğerlerinizi Detoksla Temizleyin

0

Akciğerler vücudun en önlemli organlarından biridir. Hiçbir zaman dinlenmeden sürekli olarak çalışırlar. Bunun için akciğerleri temiz tutmak çok önemlidir. Akciğer detoksu ile genellikle çevresel toksinler, zararlı organizmalar ve bronşlardaki tahriş edici birikimleri temizleyebilirsiniz. Önereceğimiz detoks, normal akciğerin işleyişini arttırır, şişlik ve iltihabı azaltır. Ayrıca, hava yollarını açarak mukusa yardımcı olur ve akciğerlere kan dolaşımını artırır.

İşte ciğerlerinizi temizlemek ve detoksu için yapabileceğiniz basit yöntemler:

  1. Derin Nefes

Derin nefes almak vücudunuza daha besleyici oksijenin girmesini sağlayarak akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olur. Bunun için;

Rahat bir yerde sırt üstü uzanın. Göğüs kafesinin dibine karnınızın üstünde ellerinizi yerleştirin. Gözlerini kapatın ve 5’e kadar sayarak burnunuzdan derin nefes alın. 2 saniye nefesinizi tutun, sonra yavaşça 5’e kadar sayarak nefesi verin. Seans başına 9 veya 10 kez tekrarlayın. Bu nefes egzersizini günde 2 ya da 3 kez yapın.

İlgili: Sağlıklı akciğeri destekleyen gıdalar

  1. Hint Yağı

Akciğer temizliği için ev yapımı hint yağı paketi kullanabilirsiniz. Hint yağı, Sindirim sistemi ve karaciğer gibi akciğerdeki toksiklerin çekilmesine yardımcı olur. .

Paketi yapmak için sadece organik, soğuk preslenmiş hint yağı kullanın.

Bir fincan sıcak hint yağının içine 2 veya 3 adet pazen kumaş batırın. Sonra bu kumaşları akciğerinizin üzerine koyun ve vücudunuzu sterç ile iyice sarın. 1 veya 2 saat boyunca bu şekilde bekleyin. Hatta bu sırada kumaşların üzerine sıcak su torbası koyabilirsiniz. Daha sonra kumaşları vücudunuzdan alın ve ılık bir su ile duş yapın. Bu uygulamayı bir ay boyunca haftada 2 kez tekrarlayın.

  1. Kekik

Kekik akciğerlerin temizlenmesi için karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından zengindir. Kekik, akciğerlerde iltihaplanma ve tıkanıklığını azaltmaya yardımcı ve genizdeki hava akımı ve solunum yollarını iyileştirir.

Astım ya da diğer solunum problemleri olan kişiler günde 2 bardak kekik çayı içebilir. Yaklaşık 5 dakika sıcak suda taze veya kurutulmuş kekiki bekletin. Sonra bu suyu için. İsterseniz içine birkaç damla kekik yağı da koyabilirsiniz.

İlgili: Akciğer sağlığınız için yapabileceğiniz 12 şey

  1. Meyan

Ciğerlerini temizlemenin bir başka yolu da meyandır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle bronşiyal tüplerin iltihabını azaltır. Ayrıca, antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle boğaz ağrısı, kuru öksürük ya da hafif akciğer enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.

Solunum ya da akciğer problemleri olanlar günde 2 veya 3 kez meyan kökü çayı içebilirler. Sıcak suyun içine yarım çay kaşığı meyan kökü tozu ekleyin. 10 dakika bekletin ve için.

Not: Bu bitki hamile kadınlar, bebekler, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya düşük potasyum düzeyine sahip kişiler için uygun olmayabilir.

  1. Zencefil

Akciğerler detoksunda zencefil kullanabilirsiniz. Akciğerlere hava geçişlerinde bulunan kirleticileri ortadan kaldırır. Aynı zamanda kan dolaşımını da arttırır.

Yapılan araştırmaya göre, zencefil akciğer kanserini önlemede de faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Akciğerleri güçlendirmek için günde 2 veya 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Bir fincan suyun içine bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil koyun. 10 dakika kaynatın. Süzün ve için. İsterseniz içine bal da ilave edebilirsiniz.

Not: Kalp veya yüksek tansiyon ilacı alan kişiler zencefil kullanımında aşırıya kaçmamalıdır.

 


Share.

About Author

Comments are closed.