Alkol Nasıl Bağımlılık Yapıyor?

0

Alkolle arası iyi olanların sıklıkla, “tadında bir şey yok, kafası iyi” diyerek barlarda, konser alanlarında ya da evde içerken kabul ettikleri bir gerçek, ABD’deki araştırmacılar tarafından bilimsel olarak da kanıtlandı.

Araştırmada ABD hükümetinin ülkede alkol tüketiminde ciddi artış olduğu yönündeki raporu da etkili olmuş, Associated Press (AP) de her altı Amerikalıdan birinin ağır içici olduğunu bildirince bilim adamları otuz yıldır hayvanlar üzerinde yaptıkları bu tür deneyleri insanlara doğru genişletmişler.

Bu yüzden araştırmanın sonucu okuyanlarda ciddi bir politik kaygı olduğu izlenimi uyandırmış. Bu politik kaygının ayrıntısını bilmiyoruz ve zaten konumuz da bu değil.

huffingtonpost.com’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre beynimizin iki korteksi alkolün ucu kaçınca aşırı endorfin salgılamaya başlıyor. Mutluluk salgısı endorfin arttıkça da barmenin mesaisi uzuyor.

Bu iki korteksten biri beynimizin davranış alışkanlığı oluşturma işlevini görüyor diğeri ise karar verme korteksi.

İçtikçe alışkanlık ve karar kortekslerindeki endorfin artıyor ve hem içerken hem içtikten sonraki ayıklık durumunda tekrar ve tekrar alkol alma yönünde tehlikeli bir bağımlılık yaratıyor.

Doğrudan alışkanlık korteksi ve karar korteksi, endorfine boğulduğu için, alkolün dozu kaçtıkça başka şeyler için kolay kolay oluşmayan alışkanlık alkol için kısa sürede yerleşiyor içene mutluluk alışkanlığı olarak adeta yapışıyor.

Karar korteksindeki endorfin de alışkanlıktaki tetiklemeyle birçok daha önemli kararın ertelenmesine ya da iptal edilmesine ya da ayıkken endorfin çekilince hatırlanmayacak hatırlansa da pişman olunacak kararlara neden oluyor. Aslında o an en ciddi karar bir bardak daha içmek ya da içmemek oluyor, diğer pek çok karar masadaki mezeye-çereze dönüşüyor.

Elbette konunun bu şekilde bilimsel kesinlik kazanması belki de alkol bağımlılığının tedavisinde yeni yöntemlere temel olacaktır.

Alkol içen ama bağımlısı olmayan insanlarda da bu iki korteks var ve aynı mekanizma onlarda da işliyor. Peki bu insanlarda neden bağımlılık oluşmuyor? Bilmiyoruz. Belki de bir araştırma da bunun için gerekiyor. Bekleyelim ve bilinçli içelim.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.