Alkolü Bırakmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

0

Uzun bir süre boyunca aşırı miktarda alkol almak, karaciğer hastalıklarına ve beynin bozulmasına neden olur. Ayrıca çeşitli kanser türlerine de yol açar ve trafik kazaları, intiharlar, şiddet içeren suçlar ve cinayetlerden kaynaklanan ölümlerle ilişkilendirilmiştir. Doğru yiyecekleri yemek, alkolü bırakmaya ve verimli bir yaşam tarzına geri dönüşe yardımcı olabilir.

Karbonhidratlar
Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve karbonhidratları sağlama alkol isteğini uzak tutmaya yardımcı olabilir. Kompleks karbonhidratlar, genellikle “nişastalı” gıdalar olarak kabul edilen birçok farklı gıdada doğal olarak bulunur. Düşük glisemik indeksi (GI) olan tahıllar da kan şekerinde aşamalı bir artışa neden olabilir ve bu da alkol için istek duyulmasını önler. Bu yiyecekler arasında arpa, kahverengi pirinç, yulaf, kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli tahıllar, kepekli un, mercimek, nohut, fındık ve muz bulunur. Alkol Bağımlılığından Kurtulmak İçin 5 Doğal Detoks

Protein
Yeterli miktarda protein içeren bir diyet insanların alkolden uzak durmalarına yardımcı olabilir. Protein bakımından zengin yiyecekler arasında sığır eti, tavuk, domuz eti ve balık gibi etler; peynir, yoğurt, süt ve yumurta ve fasulye, fındık ve tohum gibi süt ürünleri. Protein tüketmek aşırı içmekten tahrip olan bazı hücrelerin ve dokuların yeniden oluşturulmasına yardımcı olur.

Sebzeler
Yüzde 60 veya daha fazla çiğ sebzeden oluşan bir diyet alkolle ilgili isteklerin giderilmesine yardımcı olabilir. Sebzeler kalp hastalıkları, felç ve ağrılı bağırsak sorunlarını önlemenin yanı sıra kan basıncını da kontrol altına alabilir. Sebzeler ve meyvelerin mümkün olan maksimum miktarı rotasyon esasına göre günlük diyete dahil edilmelidir, çünkü hiçbir sebze veya meyve vücudun ihtiyaç duyduğu şeyi sağlayamaz. Alkol Aldıktan Sonraki Sabah Ne İçmek Gerekir?

Vitaminler
Alkol kullanan kişilerin genellikle karaciğer ve diğer vücut detoksifikasyon organları desteklemeye yardımcı olan besinler bakımından zengin bir diyet yemeleri gerekir. Alkol, B kompleks vitaminleri ve A, C, D ve E vitaminleri de dahil olmak üzere vücudun vitamin deposunu tüketir. Bu depoların yeniden doldurulması için vitamin alımı çok önemlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.