Alkolü Temizlik İçin Kullanırken Yapmamanız Gerek 6 Şey

0

Alkol ya da izopropil alkol, iyi bir dezenfektandır, mikrop öldürücüdür ve evde temizlik için de kullanılır. Ancak, evde alkol kullanmak ekstra özen gerektirir.

Evinizde izopropil alkol bulunduruyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Dezenfektan özelliklerinden yararlanmak isterken, size fayda değil zarar verebilir.

1. Çamaşır suyu ile karıştırma
Bazı kimyasal ürünleri asla birbiri ile karıştırmamak gerekir. Bunlardan arasında çamaşır suyu ve alkol de yer alır. İzopropil alkol, ağartıcı ile karıştırıldığında, zehirli ve tahriş edici dumanlar yayar. Dumanın teneffüs edilmesi, merkezi sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler ile cildi, ciğerleri ve gözleri tahriş ederek, bulantı ve baş dönmesine neden olabilir.

2. Ateşin yakınında kullanma
Alkol içeriği nedeniyle, izopropil alkol oldukça yanıcıdır. Bu nedenle, alkolü dezenfektan olarak kullanırken, sigara ya da mum gibi ateşlerden uzak tutmanızda fayda var.

3. Havalandırılmamış bir alanda kullanma
Benzer şekilde, izopropil alkol bir uçucu kimyasal olduğundan aynı zamanda zararlı dumanlar oluşturur. Evinizi alkolle temizlerken, pencereleri açtığınızdan emin olun, alanı mümkün olduğunca iyi havalandırın.

4. Bazı yüzeyleri temizleme
Tezgahta, tuvalette ve hatta dizüstü bilgisayar veya cep telefonunda süper güçlü bir dezenfektan olsa da, bazı yüzeyleri izopropil alkolü kullanmamak gerekir. Alkol, vernik ve cilalara zarar verebilir. O nedenle bu tür ahşap yüzeylerde alkol kullanmaktan kaçının.

İzopropil alkol, bazı kumaşlarda, mürekkep, çim, yağ gibi lekeleri temizlemede oldukça etkilidir. Ancak, asetat, suni ipek, ipek ve sentetik materyallerde kullanmaktan kaçının.

5. Bazı yaralarda veya cilt koşullarında kullanma
Doktorların, antiseptik özelliklerinden dolayı medikal ekipmanı izopropil alkolle sterilize etmeleri yaygındır. Fakat çok miktarda izopropil alkolle cildinizin temas etmesi ciddi hasara neden olabilir. Yaraları veya diğer ciddi yaralanmaları temizlemek için izopropil alkolü kullanmaktan kaçının, çünkü iyileşmeyi geciktirebilir ve daha fazla cilt tahrişine yol açabilir. Ayrıca, güneş yanığı, kuru veya başka türlü tahriş olmuş ciltler gibi hassas alanlarda kullanmayın.

6. Yutma
Hidrojen peroksit gibi bazı ilk yardım çantası malzemeleri küçük miktarlarda dahili olarak güvenlidir. Ancak, izopropil alkolde durum böyle değildir. Küçük miktarlarda bile yutulduğunda zehirlidir. Diğer herhangi bir temizlik ürünü gibi, izopropil alkolü de çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.