Alüminyum Kapların Kullanılmaması Gereken Yiyecekler

0

Yapılan araştırmalara göre alüminyum pişirme kapları, tüm pişirme kaplarının yarısından fazlasını oluşturuyordu. Kaplanmamış alüminyum pişirme kapları, yüzeyi birçok yiyecekle reaksiyona girdiği için bir sorun teşkil ediyor. Bu reaksiyonlar, küçük miktarlarda alüminyumu tavadan yiyeceğe çekerek hasara neden olur, tencerenin pişirme yüzeyinde oyuklara neden olur ve yiyeceğin tadını etkiler. Bunu önlemek için sorunlu yiyecekleri kaplanmamış alüminyum ile pişirmekten kaçının. Eloksallı alüminyum bu yiyeceklerle reaksiyona girmez. En Güvenli Tencere Seti Hangisi?

Tüm Meyve ve Meyve Suları
Meyveler, sularında yüksek düzeyde asit içerir ve meyveleri ya da meyve sularını alüminyum kaplarda saklamayın ya da pişirmeyin. Kaçınılması gereken meyveler arasında elma, çilek, narenciye, domates, armut, ananas ve biber bulunur. Tavada bırakılan meyvelerdeki asitler, alüminyum yüzeyinde oyuklara neden olur.

Yüksek Tuzlu Gıdalar
Yüksek konsantrasyonda tuz, alüminyum tavanın oyulmasına neden olabilir. Eğer pişirildikten sonra mümkünse tuz ilave edin. Kullanılmaması Gereken 3 Tencere seti

Ravent
Teknik olarak bir sebze olan ravent, meyvelerle birlikte kullanılır. Bu parlak kırmızı saplar asitli meyvelerde olduğu gibi alüminyum bir tava ile reaksiyona girer. Clemson Üniversitesi’ne göre asit tavadan alüminyumu çekiyor, yiyeceğe ekliyor ve kabın içini oyuyor.

Lahana turşusu ve turşulu gıdalar
Lahana turşusu, hem yüksek düzeyde tuz hem de düşük pH içerir. Bu ve diğer bütün turşu ürünler, alüminyum pişirme kabıyla pişmese bile metal ile reaksiyona girer. Tuz ve asidin her ikisi de alüminyumu tavadan çeker, bu da diğer asidik bileşenlerde olduğu gibi tavada çukurlar ve gıdada alüminyum ile sonuçlanır. Alüminyum Tavalarda Renk Değişikliği Nasıl Giderilir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.