Alzheimer’ın 8 Erken İşareti

0

Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve eğer erken teşhis konulamamışsa tedavisi de yapılamayan çok ciddi bir hastalıktır. Siz veya sevdikleriniz, hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve sorunlara odaklanma gibi önemsiz gibi görünen belirtiler yaşıyorsanız, bir doktora başvurun.

Alzheimer hastalığında erken teşhis çok da avantajlı bir durum değildi. Ancak bu hızla değişiyor olabilir. Yeni yapılan çalışmalar, hastalığın en erken evrelerindeki insanlara, amiloid beta (beyinde hasar veren plak oluşturmak için bir araya gelen proteinleri) üretimini azaltan ilaçlarla tedaviyi içeriyor. Uzmanlar, demans belirtileri gelişmeden en az 10 yıl önce insanların beyninde amiloid plaklar geliştirmeye başladığına inanıyor. Bu da yavaş yavaş Alzheimer’ın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Hafızanızdan endişe ediyorsanız

Bir dizi çalışma, kendi bellek ve düşüncelerinden endişe duyan kişilerin aslında beyindeki Alzheimer plaklarının belirtileri göstermesiyle birlikte bunama belirtileri geliştirebileceğini buldu.

Önemli olayların hatırlanması

Son zamanlarda bir aile üyesiyle yapılan önemli bir konuşmayı ya da yaşanan büyük bir doğal afeti unutmak Alzheimer’ın bir işareti olabilir.

Mali yönetimde sorun yaşamak

Faturaları ödemeyi takip edememek, hesaplar arasında para transferi yapmakta zorlanmak veya ödemeleri karşılamak için yeterli bir dengeyi sürdürmekte zorluk çekmek Alzheimer için erken kırmızı bayrak oluşturabilir.

Sürüş sırasında kaybolmak

Araba kullanırken her zaman kullanılan yolun karıştırılması, yolları hatırlayamamak Alzheimer’ın en önemli işaretlerinden biridir.

Sosyal etkinlikleri atlamak

Özellikle bir grup içinde yapılan sohbetlerin takibinin zorlaşmasının Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabileceğini görülmüştür. Bu nedenle bu tür insanlar arkadaşlarıyla görüşme isteğini kaybederler.

Hobilere ilgiyi kaybetmek

Alzheimer’in bir diğer olası erken sinyali, sürekli yapılan hobilerden, alışkanlıklardan vazgeçmektir. Alzheimer ile ilgili beyin değişiklikleri, insanların motivasyonlarını kaybetmesine neden olabilir.

Plan yapamama

Alzheimer hastalığının erken aşamalarındaki insanlar, plan yapma veya çoklu görev becerileri konusunda değişiklikler yaşayabilir. Tatil planı yapma ya da günlük yaşama dair planlar yapmakta sorun yaşamaya başlarlar.

Kaygı

Araştırmalar, depresyonun Alzheimer hastalığının erken belirtilerinden biri olabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, artan kaygının, bellek kaybından önce ortaya çıktığı için Alzheimer’in en erken belirtilerinden biri olabileceğini düşünüyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.