Amber Esansiyel Yağının Faydaları ve Yan Etkileri

0

Sağlıktan güzelliğe kadar pek çok alanda esansiyel yağlar kullanmak, güvenli, doğal ve etkilidir. Eğer bir esensiyel yağı, sağlık faydalarının yanı sıra kokusu için de kullanmak isterseniz, amber esansiyel yağı tam da size göre.

Her esansiyel yağ, antidepresan, uyarıcı, antibakteriyel, sakinleştirici ve birçok nedenden kaynaklanan çeşitli sorunlara rahatlama sağlayan benzersiz özelliklere sahiptir. Amber esansiyel yağı, pek çok sağlık faydasının yanı sıra parfüm olarak da kullanılabilir.

Amber, çam gibi yaprak dökmeyen ağaçların fosilleşmiş bir reçinesidir. O nedenle amber yağı, çam benzeri bir kokuya sahiptir.

Amber yağının kullanım alanları

1. Artrit ağrıları
Sadece birkaç esansiyel yağ, vücuttaki acı, iltihap ve spazmlardan kurtulmayı sağlar. Bunlar arasında amber yağı ilk sıralarda gelir. Yağın günlük uygulaması, kasların ağrısını hafifletmeye ve spazmları gidermeye yardımcı olur.

2. Stres ve anksiyete
Stres ve endişeyi azaltmak için amber yağı kullanılabilir. Bu yağı teneffüs ettikten ya da bir kaç damla bir küvete ekledikten sonra zihninizi ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

3. Kalp sağlığı
Amber yağı, kan damarlarını güçlendiren ve kalpteki oksidatif stresi azaltan antioksidan özellikleriyle birlikte anti-spazmodik yapısı nedeniyle kalp çarpıntısını hafiflettiğine inanılmaktadır. Tüm bu özellikler kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizi ve hatta felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

4. Afrodizyak
Amber yağının kokusu afrodizyak olarak kabul edilir. Amber yağı, yüzyıllardır bir afrodizyak olarak uyarıcı ve antispazmodik olarak kullanılmıştır.

Amber yağı ayrıca, ev kokusu, sabun, şampuan yapımında ve parfüm olarak kullanılabilir.

Amber yağı yan etkileri
Esansiyel yağlar güvenli ve doğal olmasına rağmen, amber yağı cilt iltihabı, mide rahatsızlığı ve ilaç etkileşimleri gibi bazı yan etkilere sahiptir.

Hamilelik ve çocuklar
Amber esansiyel yağı, yüksek konsantrasyonda güçlü kimyasallar içerir ve kullanımı durumunda hamilelik erken doğumla sonuçlanabilir. Bu nedenle, doktor tarafından izin verilmedikçe hamile kadınlardan ve çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Cilt iltihabı
Amber esansiyel yağı, bazı insanlar için cilde doğrudan uygulandığında cilt iltihabı, kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğinden, her tür cilt için uygun değildir. Ancak, lavanta yağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılıp kullanıldığında bir soruna neden olmaz.

Tüketim
Amber, mide bulantısı ve kusmaya neden olabileceğinden iç tüketim için önerilmez.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.