Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

0

Tüm dünyada farklı kültürlerde anne sütünü arttırmak için farklı yöntemler kullanılır. Bu gıdalardan bazıları mineral ve vitaminler içerir. Amaç anne sütünü arttırmaktır. Bunun için dünyanın her yerinde laktojenik (süt üretimini arttıran hormon) besinler kullanılıyor ve anne sütünün sağlıklı bir şekilde arttırılması amaçlanıyor.

Tüm Tahıllar: Tam tahıllar çok besleyiciyidir ve bunlar anne sütü yapmaktan sorumlu hormonları destekleyen özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Süt arzının artırılması için kepekli tahıllar yenmelidir. Yavaş pişirilmiş eski moda yulaf ezmesi en yaygın olarak kullanılan tahıldır. Arpa, tam tahıl, kahverengi pirinç, yulaf ezmesiyle yapılan kurabiye, ya da kepekli tahıllarla yapılan gıdalar da kullanılabilir.

Koyu Yeşil Sebzeler: Yonca, marul, lahana, ıspanak, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler özellikle kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca fito süt üretimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Rezene: Rezene Akdeniz’den bir bitkidir. Rezene tohumu genellikle lezzetlidir ve çok farklı gıdalarda kullanılmaktadır, ancak rezene pişmiş ya da çiğ yenebilen bir sebzedir. Sap ve rezene bitkisinin yaprakları yenilebilir ve bunlar çorbalar, yemeklere eklenebilir. Rezene’de bulunan estrojenler emziren annelerin daha fazla süt üretmelerine yardımcı olduğuna inanılıyor.

Sarımsak: Sarımsak çok besleyicidir.Emziren annelerin daha fazla anne sütü üretmelerinde yardımcı olduğuna inanılmaktaydı. Ayrıca sarımsak tadının anne sütünü lezzet kattığı ve bu lezzeti bebeklerin sevdiğine inanılıyor. Bebeğinizin sarımsak lezzetini sevip sevmediğini deneyerek anlayabilirsiniz. Sarımsak yedikten sonra bebeğinizin sütü daha iyi emiyorsa, o zaman bebeğinizin sarımsak tadını sevdiğini anlayabilirsiniz. Sarımsak sebze, et, deniz ürünleri, makarna ve soslar gibi birçok yemekler, bir tatlandırıcı olarak eklenebilir.

Nohut: Nohut Akdeniz ve Ortadoğu mutfağında kullanılan yaygın bir baklagil vardır. Nohut antik Mısır çağlardan beri galaktagog (anne sütünü arttırıcı) olarak kullanılmıştır. Nohut protein açısından yüksek besleyici bir gıdadır ve nohut östrojenler içerir. Humus , nohut yapılmış çok başarılı bir gıdadır.

Susam: Kalsiyum ve östrojen açısından yüksek besin değeri bulunan bir bitkidir. Anne sütünü arttırlan Susam’ı tek başına yiyebilirsiniz ya da salataralara veya fındık ve kurutulmuş meyve ile birlikte karıştırarak yiyebilirsiniz.

Badem: Özellikle de , badem , galactagogues olarak kabul edilir. Birçok emziren anneye badem yiyin, ya da anne sütüne tat vermek ve miktarını artırmak için, badem sütü içilir.

Keten tohumu ve Keten Tohumu Yağı: Susam gibi, keten tohumu süt üretimini etkileyebilir. Keten tohumunu salata ve tahıl üzerine serpilerek yiyebilirsiniz.

Taze Zencefil: Zencefil galaktagog olarak kullanılır. Zencefili içecekleri ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bira mayası: Bira mayası B vitaminleri, demir, protein, krom, selenyum ve diğer mineraller içerir çok sağlıklı bir besin takviyesidir. Bira mayasını emziren annelerin de tüketmesi halinde anne sütünün arttığı belirtilmektedir.

Çok önemli bir not; Emziren annelerin bu yiyecekleri tüketmesi halinde sütlerinin arttığı görülmektedir. Ancak bu yiyeceklerin fazla abartılmaması gerekir. Eğer sütünün istediğiniz miktara ulaştığı noktada, bu yiyeceklerin tüketimi yavaş yavaş azaltılması gerekir. Eğer sütünün yeterli miktara geldiğinde bu yiyecekleri tüketmeye devam o zaman süt kanallarında bazın sorunlarla karşı karşıya kalabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.