Antep Fıstığının Mucize Faydaları

0

Çıtır çıtır bir atıştırmalıktır Antep Fıstığı.. Ara öğünlerde, can sıkıntısını biraz olsa gidermede, keyifli zamanlarımızda birkaç adet ağzımıza atılan keyif verici kuruyemişlerden biridir. Bu kuruyemişi sevmeyen kimse yok gibidir. Hoş tat veren, besin değerlerinin yüksek olmasıyla enerji katan Antep Fıstığı aynı zamanda alternatif tıpta bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Kurutma sürecinden sonra uzun süre saklama özelliği olan Antep Fıstığı her mevsim tükettiğimiz besin kaynaklarından birisi.. Kuruyemiş yemek için en iyi zaman nedir?

İçeriğindeki E, C ve A vitaminlerini ve magnezyum, bakır, kalsiyum gibi mineralleri barındırıyor. Bu içerik nedeniyle öncelikle mide kanserine iyi geldiği biliniyor. Ayrıca kalbe ve cilt sağlığına şifa olduğu söylenmektedir. Antep Fıstığı yüksek derecede antioksidan içeriğiyle iç organlarımızı ve metabolizmamızı koruyucu bir etkiye sahip.

Vücudu karşı birçok hastalığa karşı kalkan etkisi göstermekte sindirim sistemine faydalar sağlamaktadır. Sağlığımıza bu denli faydalı olan Antep Fıstığı’nın aşırı tüketimi halinde risk oluşturma olasılığı da yüksektir. İçinde fazla yağ miktarı içeren Antep Fıstığı kolesterol hastaları için uygunluk sağlayan bir yemiş türü olmamakla birlikte doktora danışmak suretiyle en az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bademin diğer kuruyemişlerden farkı nedir?

Fıstık türlerinin tümünde yağ oranı yüksek olduğu gibi Antep Fıstığı’nda maksimum derecede yağ bulunduğundan kilo alımında hemen etkinlik göstermekte, ciltteki sivilcelerin oluşumuna sebebiyet vermekte aşırı tüketimin devamında cilt sorunlarına yol açmaktadır. Hamile kadınların gebelik dönemleri sırasında aşermesinden kaynaklanan isteklerde Antep Fıstığı aşırı miktara kaçınmaksızın tüketilebilecek besin kaynaklarından biridir. Ciltleri hassasiyet gösteren kişilerde fazla tüketim alerjik reaksiyonlara ve tepkilere yol açabilir. Bu sorundan ötürü kontrollü tüketilmesi önerilmektedir.

Antep Fıstığı’nın belirtilen dezavantajları olduğu kadar avantajlı özellikleri bulunmaktadır. Mide problemi ve rahatsızlıkları çekenlerde midenin asit oranını dengeleyen bir yapı oluşturur. Böbrekler için son derecede faydalıdır ağrı giderici özelliklere sahiptir. Vücuttaki kan şekerini düzenlemekte felç olma riskini minimuma düşürerek minimuma indirmektedir. Gebelikten önce tüketildiğinde döllenmeye yardımcı olur. Kuruyemişler çiğ mi, kavrulmuş mu yenmeli?

Kolon kanserine iyi geldiği ifade edilir. Safra rahatsızlıkları ve safrada taş olması ihtimalini azaltmaktadır. Depresyon hastalıklarında sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Protein yönünden 2 kat daha güçlü olup fosfor yönünden 4 kat olan sığır etinden üstünlük sağlamaktadır. Antep Fıstığı hastalık sonrası iyileşme dönemlerinde bünyeyi dirençli hale getirerek vücudumuzun en iyi dostu olarak bilinir. Normal ölçülerde tüketildiğinde en iyi sağlık dostmuzdur.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.