Antibiyotikler Hakkında En Çok Merak Edilenler ve Cevapları

0

Antibiyotikler her hastalıkta ilk başvurduğumuz ilaçların başında geliyor. Reçetesiz ve sık sık antibiyotik kullanmanın ne kadar zararlı olabileceği konusunda giderek bilinçleniyor olsak da, doktorumuzun yazdığı antibiyotiği kullanırken de aklımıza takılan birçok soru var. İşte o sorular ve cevapları.

Antibiyotik kullanırken alkol alabilir miyim?

Bu soru için kesin bir cevap yoktur çünkü kullandığınız antibiyotiğe göre değişebilir. Eğer sizin kullandığınız antibiyotiğin için sulfonamide maddesi varsa bu madde alkolle etkileşime geçerek tehlike yaratabilir. Antibiyotiğin etkisi yok olmaz ancak ilacın birçok yan etkisiyle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Zaten alkolle birlikte kullanılmaması gereken antibiyotiklerin tümümün prospektüsünde, hatta kutularının üzerinde bu uyarıyı bulabilirsiniz.

Antibiyotikler doğum kontrol haplarıyla veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir mi?

Bazen evet. İçeriğinde Rifampicin maddesi bulunan ilaçları (ki bunlar menenjit veya tüberküloz hastalıklarının tedavisinde verilir) ya da Griseofulvin kullanıyorsanız, bu ilaçlar kullandığınız antibiyotikle etkileşime girebilir. Bu nedenle, hormonal olmayan başka bir doğum kontrol yöntemine de başvurmanız gerekebilir.

 

Diğer ilaçlar çok nadiren de olsa antibiyotiklerle etkileşime girebilirler. Örneğin makrolid antibiyotikler ve statinler birbiriyle etkileşime girdiğinde kalp rahatsızlıklarına yol açabilirler. Bu nedenle bir antibiyotiği kullanmaya başlamadan önce, doktorunuzu mutlaka halen kullanmakta olduğunuz ilaçlar konusunda bilgilendirin. Reçetesiz veya bitkisel ilaçlar da kullanıyorsanız onları da mutlaka belirtin.

Bazı antibiyotiklere bağışıklık kazanmış olabilir miyim?

Siz değil, ancak vücudunuzda hastalık oluşturan bakteriler bazı antibiyotik türlerine karşı direnç kazanmış olabilir. Bir sonraki hastalığınızda farklı bakteriler olacağı için, ilaç bu kez işe yarayacaktır.

 

Bu konu alerjiden biraz farklıdır. Örneğin penisiline alerjiniz varsa, vücudunuz otomatik olarak kendini penisilinden korumak için bu maddeye karşı direnç gösterecektir. Yani eğer bir maddeye alerjiniz varsa, içeriğinde o madde bulunan ilaçlar sizin vücudunuzda yeterli derecede etki sağlamayabilir.

 

Antibiyotikler bakterilere karşı savaşır. Eğer viral bir hastalığınız varsa antibiyotikler işe yaramaz. Veya bakteriyel bir hastalığınız olsa da, hastalığa sebep olan bakteriler doktorunuzun yazdığı antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olabilir. Bu durumda da antibiyotik işe yaramayacaktır.

Antibiyotikler hangi hastalıklarda etkilidir?

Antibiyotiklerin viral değil, bakteriyel hastalıklarda etkili olduğunu belirtmiştik. Örneğin farenjit, idrar yolu enfeksiyonu ya da boğmaca gibi hastalıklar bakteriyeldir ve antibiyotikle tedavi edilebilir. Ancak soğuk algınlığı, nezle, kulak enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar viraldir ve genellikle reçetenizde yer alsa da, antibiyotikle tedavi edilemezler. Bu nedenle bu gibi hastalıkları antibiyotik kullanarak atlatmaya çalışmak gereksiz olacaktır.

Doktor antibiyotik kullanmamı önerdiyse, gerçekten antibiyotik kullanmam gerekmiyor mu?

Maalesef hayır. Bazı doktorlar gerçekten gerekmeyen durumlarda da reçetenize antibiyotik yazabiliyorlar; çünkü hastaların çoğu bu yönde bir beklenti içinde doktora gidiyor. Birçok sağlık kuruluşu artık hastaları gereksiz antibiyotik kullanımından uzaklaştırmak için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Çünkü gereksiz yere alınan antibiyotikler, vücuttaki yararlı bakterileri de öldürerek vücudun bakterilere olan direncini düşürebiliyor. Ayrıca kişi antibiyotiğin yan etkilerine maruz kalırken, alerji oluşumu da tetikleniyor, ki bazı durumlarda bu çok ciddi boyutlara da ulaşabiliyor.

 

Bu nedenle doktorunuza gerçekten gerekli değilse antibiyotik kullanmayı tercih etmediğiniz söylemenizde yarar var.

Probiyotik tüketmeli miyim?

Antibiyotikler zararlı bakterilerle birlikte yararlı bakterileri de öldürür ve probiyotikler, işte bu yararlı bakterilerdir. Bu nedenle antibiyotiğin yan etkilerini ortadan kaldırmada yardımcıdır. Yani antibiyotik kullandığınız zamanlarda probiyotik yoğurt tüketmenin faydasını görebilirsiniz.

Antibiyotiğin tamamını bitirmezsem ne olur?

Antibiyotik kullanırken tüm kutunun bitirilmesi gerektiği söylenir. Peki neden? Bu da antibiyotik direnciyle ilgili. Eğer bakteriler antibiyotiğe karşı savunmasızsa, ve tamamını antibiyotik kullanarak yok ederseniz, direnç kazanamazlar. Ancak bazıları antibiyotiğe karşı dirençliyse, antibiyotik sadece diğer bakterileri öldürür ve geri kalanıyla sizin bağışıklık sisteminiz ilgilenir. Eğer antibiyotiğin tamamını bitirmezseniz, ölmeyen bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanmaya başlarlar. Ve bunu birkaç kez yaparsanız da, bu bakterileri kullandığınız antibiyotiğe karşı iyice güçlü hale getirdiniz demektir. Bu nedenle iyileştiğinizi düşünseniz de, antibiyotiğinizin tamamını mutlaka bitirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.