Antibiyotikli Kremi (Neosporin) Evinizde Hazırlayın

0

Neosporin, Avrupa ve Amerika’da kesikler, çizikler, tırnaklar, çürükler, böcek ısırmaları için vücudun her yerinde kullanılan antibiyotikli kremdir. Kendiniz için olduğu kadar çocuklarınıza da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eller, dudaklar ve topuklar için mükemmel bir nemlendiricidir. Egzama veya bebek pişikleri için de çok iyi sonuçlar vermektedir.

Özetle her evde bulunması gereken bu kremi evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Lavanta, çay ağacı, limon ve buhur esansiyel yağları antibakteriyel, antiseptik ve anti-mantar özellikleri vardır. Günlük esansiyel yağı pıhtılaşma maddesi olarak görev yapar. Yaralar ve kesiklerdeki kanamayı durdurur. Aynı zamanda cilt hücrelerini yeniler ve onarır. Hindistan cevizi yağı ve Zeytinyağı vitaminler ve antioksidanlar ile yüklüdür. Balmumu aynı zamanda nemlendirici niteliktedir. Ayrıca iyileştirici yağlar cildinin içine nüfus ederken, cildi koruyan ve bariyer oluşturan bir görev üstlenir.

Ev yapımı neosporin tarifi

1/4 fincan rafine edilmemiş organik hindistancevizi yağı

1/4 fincan organik zeytinyağı

2 yemek kaşığı Organik balmumu

20 damla Lavanta esansiyel yağı

12 damla günlük yağı

10 damla Limon esans yağı

8 damla Çay Ağacı esans yağı

Yapılışı:
Bir tencereye biraz su koyun. İçine ağzı cam olan bir kavanoz koyun.
Cam kavanozuna hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve balmumunu ekleyin.
Balmumu ve diğer yağlar tamamen eritildikten sonra, su bulunan tencerenin içinden çıkarın ve içine uçucu yağları ekleyin. Ardından saklamak istediğiniz kutunun içine dökün.

Bu tarifi yaklaşık 5 gram yapar. Eğer daha fazla üretmek isterseniz tarifi iki katına çıkarabilirsiniz. Buzdolabında 1 yıl süreyle saklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.