Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

0

Ardıç yağı, günümüzde birçok insanın adını duyduğu fakat faydalarını bilmediği ardıçtan elde edilen üründür. Bir kez kullanılıp faydası kullanıldıktan sonra elzem hale gelen mucizevi yağlardan birisidir.

Ardıç yağının faydalarına şöyle bir göz atacaksak ilk olarak arındırıcı özelliğinden bahsetmek yerinde bir karar olacaktır. Ardıç yağının insan vücudu üzerinde ki arındırıcı özelliğine şöyle bir örnek verelim: kanı çok iyi temizler. Toksik maddeleri dışarı atmada çok iyi bir rol oynar. İltihap söktürücü olarak çok iyi bir iş görür. Kansızlığa iyi gelmesinin yanı sıra kan yoluyla bulaşan hastalıklarda bariyer görevini çok iyi bir şekilde yerine getirir.

Grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlara da tedavi edici olarak kullanılabilen bu yağ ateşi düşürmede birebir rol oynar. Ardıç yağının bir diğer faydası ise kas ağrılarına zeytinyağı ile seyreltilip kullanılabilmesi. Başka bir faydası ise hastalık sonrası dinlenme sürecini hızlandırması ve vücutta biriken fazla sıvıyı atmada da kullanabilmesi.

Günümüzün en büyük sorunlarından olan kabızlık ve gaz şikâyetleri için de kullanılabilen ardıç yağı ağız kokusunu giderici olarak ta kullanılabilir. Egzama, kaşıntı, sedef, döküntü, mantar gibi hastalıklarda haricen de kullanılabilen bir yağdır.

Saçlarda kepeklenme, kaşıntı gibi sorunlar varsa içerisinde var olan e vitamini ile ardıç yağı bu sorunlara da yine çözüm oluyor. Çatlak ve selülitlere de kısa süre de etki eden ardıç yağı masaj yapılarak kullanılabilir.

“Ardıç yağının nasıl kullanacağız” sorusuna gelecek olursak bunu kullanacağımız yere göre dersek yerinde demiş oluruz. Eğer haricen kullanacaksak zeytinyağı ile seyreltip ağıran yere günlük masaj yaparak bu sorunu halletmiş olabiliriz. Eğer dâhilen kullanacaksak 2-3 damla suya ekleyip içebilir ya da 4-5 damla emerek kullanabiliriz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.