Aşırı Terleme İle Mücadele

0

Aşırı terleme vücudumuzdaki ısıyı dengelemek üzere dışarı sıvı salınmasının gerekenden fazla olmasıdır. Tıbbi olarak hiperhidroz olarak da adlandırılır. Dışarı atılan sıvı tuzlu bir yapıya sahiptir.

Bazı zamanlarda vücudumuzun bazı bölümleri gerekenden çok daha fazla terlemeye başlar. Hatta bu aşırı terleme durumu süreklilik kazanabilir ki bu da insan için çok rahatsız edici bir husustur.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

İnsan vücudunda yaklaşık olarak  2 ile 4 milyon arası ter bezi mevcuttur. Bu bezler doğuşta tamamen faal halde değildir. Ancak ergenlik dönemine gelindiğinde tamamen aktif hale gelebilirler. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ter bezi bulunur. Erkeklerde kadınlara göre daha az ter bezi bulunmasına rağmen erkekler kadınlardan daha fazla terlerler.

Bir insan normal günlük yaşantı içinde normal seviyenin üzerinde spor gibi bir faaliyette bulunmuyorsa terlemez. Ya da hava sıcaklığı vücudun alıştığından daha yüksek değilse normal olarak ter bezleri çalışmaz. Aşırı acılı ya da sıcak bir şey yemeyip içmediyse yine aşırı bir terleme meydana gelmez. Eğer tersi oluşuyorsa bu aşırı terleme olarak tanımlanır.

Aşırı Terleme Türleri

Aşırı terlemeyi iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Birincisi vücudun tamamının terlemesi, diğeri ise vücuttaki bölgesel terlemeler.

Bölgesel terlemeleri ise;

  • El terlemesi,
  • Ayak terlemesi,
  • Yüz terlemesi
  • Koltuk altı terlemesi gibi başlıklarda inceleyebiliriz.

Aşırı terlemenin nedenlerine bakacak olursak burada da genetik nedenler ve bir hastalık nedeniyle oluşan aşırı terleme olarak belirleyebiliriz. Genetik nedenlerde ter bezleri olması gerekenden çok fazla çalışır. Bir hastalık nedeniyle oluşan aşırı terlemede ise bir hastalığa bağlı olarak vücut daha fazla ter atar. Buna yüksek ateş, diyabet, akciğer hastalıkları, kalp rahatsızlığı, bazı kanser türleri ve menapoz gibi  nedenleri sayabiliriz.

Nasıl Mücadele Ederiz?

Aşırı terleme ile mücadele konusunda yapılacakları birkaç başlık altında yazabiliriz:

  • Birinci olarak aşırı terlemeye eğer beslenmemizle alakalı bazı gıda, baharat veya içecekler neden oluyorsa bunların tüketimini azaltabiliriz.
  • İkinci olarak terlemenin olağandan yüksek seviyede olduğu zamanlarda kullanmak üzere yanımızda yedek iç çamaşırı, gömlek, tişört, sweatshirt gibi yedek kıyafetler taşıyabiliriz.
  • Üçüncü olarak ise vücudun aşırı ter atımını engellemek üzere yapılacak bir ameliyatı sayabiliriz.
  • Dördüncü olarak ise tıbbi mücadele gelir. Bu yöntem içinde tedavi amacıyla kullanılan ilaç, krem ve losyon gibi çözüm yolları yer alır.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.