Aşırı Yemek Yiyorsanız Duygularınızı Gözden Geçirin

0

Yeme bozuklukları başlığı altında toplanabilecek ve aşırı yemek yeme olarak ortaya çıkan problemlerin temelinde psikolojik kaynaklı sorunlar yatar.

Aşırı yemek yiyen insanlar bir oturuşta, çok kısa süre içinde ve normalin çok üstündeki miktarlarda yemek yerler. ‘Duygusal yemek yeme’ de denilebilecek bu davranış, kontrolsüz seyrettiği için bir süre sonra kişide pişmanlık duygusu ve vicdan azabı oluşmasına neden olur. Buna karşılık, kişi yemek yedikçe psikolojik olarak rahatlar.

Duygusal yeme bozukluğu bulunan kişiler, bulimia denilen yeme bozukluğundan farklıdır. Bulimia nevrosa hastalarının aksine, aşırı yeme sorunu olan kişiler, yemekten sonra kusmaz ve bağırsak problemleri için ilaç kullanmak zorunda kalmazlar.

Kişinin hangi tip yeme bozukluğuna sahip olduğunu anlamak için davranışların gözlemlenmesi gereklidir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, gün içinde sık sık ve normal miktarın çok daha üstünde yerler. Bu esnada pek kontrollü davranamazlar ve fiziksel anlamda doymuş olsalar bile akılları daima yemekle meşguldür.

Toplum içinde obez olarak da bilinen insanlarda görülen aşırı yeme hastalığı, kilosu fazla olmayan kişilerde de görülebilir. Ancak bu rahatsızlığa sahip kişilerde obezite görülmese de yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolestrol, diyabet gibi hastalıkların görülme olasılığı çok yüksektir.

Kimlerde Görülür?

Yeme problemi yaşayan kişilerin çok büyük çoğunlukla geçmişinde depresyon tanısı almış kişiler olduğu bilinmektedir. Bunun yanında gündelik hayatında stres düzeyi yüksek kişilerde de yeme bozukluğu sıklıkla görülür. Öfke duygusuyla başa çıkamayan kişiler de yeme bozukluğu sergileyebilmektedir. Ayrıca ailesinde benzer rahatsızlık görülen kişilerin de bu problemi yaşama olasılığı yüksektir.

Eğer kendinizde bu rahatsızlığın belirtilerini görüyorsanız, aşağıdakiler yapmanızda fayda var:

  • Canınız yemek yemek istediğinde yararlı besinler tüketmeye çalışın.
  • Herşeye rağmen sakıncalı bir şey yeme isteği duyuyorsanız, miktarını azaltın ve bütün paketi bitirmeyin.
  • Canınız çikolata mı istiyor? Yüzde 70 ve üstü kakao oranına sahip bitter çikolatayı tercih edin.
  • Uyku düzeninize dikkat edin. Günde yedi ya da sekiz saat uyumuyorsanız, uykuda salgılayacağınız bir çok hormonu kaybediyorsunuz demektir. Vücudunuz da bu hormonların eksikliğini yemek yiyerek ödünlemeye çalışır.
  • Uykunuza dikkat edin!

 


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.