Asit Reflü İçin 5 Ev Çözümü

0

Asit reflü, mide ekşimesinden farklı olarak, mide suları ya da asitlerin boğaza doğru yükselmesiyle ortaya çıkar. Asit reflü problemi çözülmezse, başka ciddi sorunlara da neden olabilir. Asit reflüyü, sorun ilerlemeden ev çözümleriyle giderebilirsiniz.

Aşağıdaki ev ilaçları asit reflüyü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Beslenmenizi değiştirin
Asit reflüyü önlemek için yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Yağlı, baharatlı gibi asit reflüyü tetikleyebilecek ağır yiyeceklerden uzak durulmalı. Kendinizi takip ederek, size nelerin rahatsızlık verdiğini bulabilir ve o tür yiyecekleri beslenmenizden çıkarabilirsiniz.

Kilo vermeye başlayın
Asit reflü sorununu çözmedeki adımlardan biri de kilo vermektir. Bu sadece asit reflü sıklığını azaltmada değil, aynı zamanda genel sağlığınızı iyileştirmede de etkili olacaktır.

Sabahları ılık su ve taze limon suyu için
Asit reflüyü hafifletmede, sabah aç karnına, kahvaltı yapmadan 15-20 dakika önce ılık su ve limon suyu içmek de etkilidir. Bu midenizin asitlik seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Sindirimin için mükemmeldir ve herkes tarafından yapılabilir.

Elma sirkesi
Asit reflüyü hafifleten başka bir ev ilacı da, elma sirkesidir. Suya az miktar elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Sirkenin tadını sevmiyorsanız, bal ve limon suyu ile tatlandırabilirsiniz. Asit reflünün, midede çok fazla asit olduğunda tetiklendiğine dair yaygın bir inanış var. Ancak, yediğiniz yiyeceği sindirmek için gerekli asitin eksikliği aslında reflünün tetiklenmesinin sebebidir.

Uyurken başınızı yukarıda tutun
Asit reflünün oluşmasını önlemek için, uyurken kafanızın yüksekte olması iyi bir fikirdir. İnce yastık yerine daha kalın ve kafanızı yüksekte tutacak yastıklar tercih edin. Ayrıca, karnınızdaki baskıyı hafifletmek için sol tarafınızda uyumalısınız.


Share.

About Author

Comments are closed.