Avokado Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0

En sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilen avokado, genel sağlığı iyileştiren vitaminler ve faydalı yağlarla doludur. Ancak çoğumuz, bu meyvenin çok faydalı bir parçası olan çekirdeklerini atarız. Oysa ki, avokadonun çekirdeği beslenmeye dahil edilerek, faydalarından yararlanılabilir.

Avokado çekirdekleri, çoğu meyve ve sebzeden daha fazla antioksidan içerir. Avokadoda bulunan toplam antioksidanların % 70’i çekirdeklerindedir. Çekirdek, yeşil çay kadar polifenollere sahiptir ve çözünebilir lifle doludur.

Avokado çekirdekleri, yüksek miktarda fosfor ve potasyum içerir. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum, azot, çözünür lif ve antioksidanlar bulunur. Bu besleyici zengin çekirdek, vücut sağlığına yardımcı olmak için beslenmeye dahil edilebilir.

Diyetinize avokado tohumu eklemenin birçok yolu vardır:

– Kavrulmuş dilimlenmiş avokado çekirdekleri bir plastik torbada çekiçle ezilebilir, daha sonra bir karıştırıcıda toz haline getirilerek, tozun 1 / 4’ü meyveye eklenerek tüketilebilir.

– Avokado çekirdekleri rendelenebilir ve çayı hazırlanılarak içilebilir. 10 dakika suda kaynatıp, 5 dakika demlemeye bırakın ve çayınız hazır.

– Avokado çekirdeklerinden hazırlanan toz, salatalara, çorbalara, içeceklere eklenebilir.

Avokado çekirdeğinin faydaları

Avokado çekirdeğinde bulunan yüksek miktardaki antioksidanlar, hücrelerin yaşlanmasını önler.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır, yüksek kolesterolü dengeler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, bakteri, mantar ve parazitlerden kaynaklanan hastalıklara karşı vücudu korur.

Yağları yakarak, kilo vermeye yardımcıdır. Tokluk hissi veren avokado çekirdeğinin yüksek lif içeriği ile bağırsaklar için iyidir.

Afrodizyak etkisi yapar ve libidoyu yükseltir.

Kollajen üretimini artırdığı için, cilt üzerinde gençleştirici bir etkiye sahiptir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.