Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0

Avokado meyvesinin sağlık yaraları tartışılmaz. Peki ya avokadonun yaprağının da çayını yaparak sağlık yararlarından faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Avokado yaprağının çayını hazırlamak çok kolaydır. Günde 1-2 bardak avokado yaprağı içerek pek çok sağlık faydasından yararlanabilirsiniz.

Avokado yaprağı çayı nasıl demlenir?

3 ila 4 parça taze avokado yaprağı iyice yıkayın.

Yaprakları ezerek 2 bardak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kaynatın.

Kaynayan çayın ılımasını bekleyin ve ardından yaprakları çıkarın.

al gibi sağlıklı bir tatlandırıcı ekleyerek çayınızı tüketebilirsiniz.

Avokado yaprağı çayının faydaları

İshal ve diğer sindirim sorunları

Geleneksel şifacılar, ishali kontrol altına almak için bir bardak avokado yaprağı çayı içilmesini tavsiye eder. Hem ishal kesici hem de antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Avokado yaprağı çayının, aşırı gaz, karın şişkinliği ve karın ağrısı dahil olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili bir takım başka sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Böbrek taşı

Böbrek taşınız varsa, her gün avokado yaprağı çayı tüketebilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre, bu içecekte böbrek taşlarının parçalanmasına veya küçülmesine yardımcı olabilecek bazı bileşikler vardır.

Hipertansiyon ve kalp hastalığı riski

Avokado yaprağı çayının, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Böylelikle, kalp hastalığı riski de önemli ölçüde azaltılabilir. Yüksek tansiyon kalp hastalığı için birçok risk faktörlerinden biri olarak kabul edilir.

Baş ağrısı ve diğer ağrılar

Yan etkilerinden dolayı ağrı kesici almak istemiyorsanız, bir fincan avokado yaprağı çayı tüketin. Çünkü mükemmel analjezik özelliklere sahiptir ve sırt, diz ağrıları başta olmak üzere vücut ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir.

Şeker seviyesi

Diyabet hastası iseniz, avokado yaprağı çayı kandaki şeker oranını dengelemeye yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.