Ayak Mantarı Doğal Nasıl Tedavi Edilir?

0

Ayak mantarının bir diğer adı da atlet ayağıdır. Böyle denilmesinin sebebi ayakta mantarının daha çok atletlerde görülmesidir. Aslında günümüzde sadece atletlerde değil, birçok kişi de görülmektedir.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Enfekte kişiler veya havlu, duş alanı veya yüzme havuzu gibi öğelerle temasa girmek
Sıkı, nemli ayakkabılar giymek
Genel vücut mikrobiyolojisi dengesizliği
Zayıf bağışıklık sistemi işlevi

İnsan hücrelerinden daha fazla bakteri hücresine sahibiz ve bu bakteri dengesi ile ilgilidir. Bağırsak sağlığı ve cildin mikrobiyomunun desteklenmesi önemlidir. İç ekosisteminiz dengede olduğunda, tüm vücudunuzdaki mikrobik dengenizin, cildinizin yüzeyinde ve altında bulunan bakteriler de dahil dengede olmasıdır.

Ayak Mantarının Belirtileri
Ayak mantarı aslında kötü egzamayı veya dermatiti taklit edebilir , bu nedenle ayırt etmek zor olabilir. Semptomlar şunlardır:

Kalın, kırmızı, pullu veya çatlamalı cilt
Kaşıntılı döküntü
Semptomlar, mantarın büyümeye eğilimli olduğu ayak parmakları arasında yoğunlaştı.
Kabarcıklar
Renksiz ayak tırnakları

Ayak Mantarını Önlemenin Yolları

Ayağınızı mümkün olduğunca ıslak zeminle temas ettirmeyin
Ayaklarınızı suyun içinde çıkardıktan sonra mutlaka kurutun
Enfeksiyondan şüpheleniyorsanız veya genel bir yerde kullandığınız havlunuzu yıkayın.
Sağlıklı bir diyetle beslenin, probiyotikleri takviye edin ve antibakteriyel sabunlar gibi iyi bakterileri öldürebilecek ürünleri kullanmaktan kaçının.

Ayak Mantarını Doğal Yollarla Tedavisi

1. Dahili Probiotik Çözüm

Bağırsak sağlığı genel sağlığınızın birçok yönünü etkiler! Probiyotikleri yükseltin, şeker ve aşırı nişastalı gıdalardan kaçının ve su ve lahana turşusu gibi besleyici gıdalara odaklanın .

Bağırsaklarımız dengesizleştiğinde, bağışıklık sistemimiz zayıflar ve enfeksiyonlara duyarlı hale geliriz.

Aynı şekilde tinea fungus (atlet ayağından sorumlu olan mantar) ciltte normaldir. Ancak cilt bakterilerimiz dengesiz ise cildimiz enfeksiyonlara karşı daha hassas hale gelir.

Bağırsak bakterilerini dengeye getirmek sadece gerekli değildir, aynı zamanda ciltteki bakterilerin (mikrobik) dengelenmesi de yararlı olabilir.

2. Topikal Probiyotik İlaç

Oral probiyotikler barsağınıza ve genel sağlığınıza yararlı olsa da, akut bir sporcunun ayağı enfeksiyonu durumunda, probiyotiklerin topikal uygulaması faydalı olabilir.

Birlikte karıştırın:

1 yemek kaşığı düz organik yoğurt (tam yağ tercih edilir)
1 Kapsül sakaromis boulardii (mantarların patojenik türlerine karşı savaştığı gösterilen yararlı bir maya)
(Gerekirse miktarları artırın veya iki katına çıkarın.)

Karışımı enfekte alanlara yaymak için pamuk kullanın ve yaklaşık yarım saat ayağınızda kalmasına izin verin.

3. Elma Sirkesi Çözeltisi

Mide ekşimesi ile kepek arasındaki herşeyde yardımcı olan sirke, ayak mantarı için en iyi doğal çarelerden biri olabilir.

Ayağınızdaki mantarı tedavi etmek için iyi, yüksek kaliteli, pastörize edilmemiş bir sirkeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Ayak banyosu kabında birlikte karıştırın:

2 su bardağı su
1/2 su bardağı elma sirkesi
Ayaklarınızı yarım saat kadar ıslatın. Doğrudan bir pamuk ile sirkeyi enfeksiyonlu alanlara da sürebilirsiniz. Elma sirkesi büyük olasılıkla sıkıntı yaratacaktır; bu nedenle dikkatli olun ve gerekirse daha fazla seyreltin.

4. Uçucu Yağlar

Mantar enfeksiyonlarına karşı savaşmak için kullanılabilecek birkaç uçucu yağ vardır ve cilt koşulları, esansiyel yağların en çok kullanılanları arasındadır.

Anti-fungal uçucu yağlar şunları içerir:

çay ağacı
lavanta
kekik
Kekik
sardunya
karanfil

5. Ayakkabı ve Havlular için Çözümler

Spor ayakkabılarınızı yaklaşık 24 saat boyunca dondurucuya koyun, mantar ölebilir veya daha fazla büyümesi önlenebilir. Ek olarak, spor ayakkabılarınıza anti-fungal uçucu yağ spreyini kullanabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı dezenfekte etmenin yanı sıra enfekte olduklarında giyilen çorapları atmak veya dezenfekte etmek, ayrıca kullanılan havluları dezenfekte etmek iyi bir fikirdir.

Havluyu dezenfekte etmek için çamaşır makinesinin en sıcak ortamında yıkayın. Mikropları öldürmek için anti-fungal uçucu yağlar, sirke veya hidrojen peroksit ekleyin. Sürekli veya tekrarlayan ayak mantarı enfeksiyonları vakalarında, mantarla temas etmiş olabilecek maddeleri atmayı düşünün.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.